Ukrajina deportovala ruskú novinárku

Ukrajina deportovala ruskú novinárku

Ukrajinská štátna bezpečnostná služba deportovala ruskú novinárku. Obvinila ju z protiukrajinskej propagandy.

V stredu 30. augusta hovorkyňa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Olena Gitlyanska oznámila, že Kyjev deportuje ruskú novinárku, ktorú viní zo šírenia protiukrajinskej propagandy. Stalo sa tak iba dva dni po vyhostení dvoch španielskych novinárov z krajiny. Hovorkyňa povedala, že to čaká každého, kto si dovolí diskreditovať Ukrajinu.

Anna Kubratova okrem deportácie z Ukrajiny dostala aj trojročný zákaz vstupu na územie krajiny. Kyjev ju kritizuje za protištátnu propagandu. V minulosti napríklad vo svojej správe o ukrajinskom dni nezávislosti nazvala vojenskú prehliadku “pochodom závislosti“. V inom príspevku zas zavádzala o výške priemerného mesačného platu na Ukrajine. Tvrdila, že je to 170 dolárov, pričom podľa Štatistického úradu Ukrajiny je priemerný mesačný plat 300 dolárov.  

Ruská televízna stanica Chanel One tvrdí, že pred deportáciou Kurbatovu blízko jej domu prepadli dvaja útočníci. Údajne ju násilím natlačili do auta a odviezli preč. Ruský minister zahraničných to nazval úmyselnou provokáciou, keďže podľa neho išlo o čin SBU.

Ruská novinárka však nie je jediná, koho z krajiny vyhostili. Len dva dni predtým boli rovnako dopadli dvaja španielski novinári, ktorí mali predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť. Obaja pôvodne mali byť súčasťou zoznamu z roku 2015, ktorý zakazoval vstup na územie Ukrajiny viac ako štyridsiatim novinárom a blogerom. Na zozname sa ocitli za šírenie falošných informácii o činnosti ukrajinskej armády. Obvinili ju z bombardovania mesta Pervomaisk.

Ukrajina síce po protestoch španielskej vlády v máji 2016 trest zrušila, ale 24. augusta previezli španielskych novinárov na letisko Boryspil. Tam im oznámili, že sa ocitli na ďalšom “blackliste“ a majú zakázaný vstup na územie Ukrajiny až do roku 2020. Nasledujúci deň ich deportovali.

Postup pri vyhostení Kubratovej odsudzuje aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá monitoruje konflikt na východe Ukrajiny. Hovorkyňa ruského ministra zahraničných vecí Maria Zacharova vyzvala aj jednotlivé členské štáty OBSE, aby správanie Ukrajiny odsúdili. Ukrajinská SBU na otázky agentúry Reuter o spôsobe zadržania ruskej novinárky neodpovedala.