Ukrajina vraj chce vymeniť Krym za Podnestersko a židia uznali Krym za súčasť Ruska

Ukrajina vraj chce vymeniť Krym za Podnestersko a židia uznali Krym za súčasť Ruska

Prokremeľské médiá sa neustále venujú Krymu. V priebehu pár dní šírili dve dezinformácie, ktoré vyrobili prekrútením skutočnosti.

Situáciu na Kryme ruské médiá veľmi zneužívajú na šírenie falošných informácii. Často pri tom zvyknú použiť veľmi nepresné interpretácie skutočnosti, z ktorých vznikajú také hoaxy, ako sú dva najnovšie. Jeden tvrdí, že na Svetovom židovskom kongrese uznali Krym za súčasť Ruska. Pri druhom zas informovali o tom, že je Kyjev ochotný Krym vymeniť.

Prvá správa je zo Svetového židovského kongresu v New Yorku. Rozruch vyvolal krymský rabín Binyamin Volf, o ktorom je známe, že podporuje ruskú politiku, uznáva anexiu Krymu a spolupracuje s ruskými úradmi.

Ruský kanál Rossija 24 informoval, že „na Svetovom židovskom kongrese v New Yorku bol Krym uznaný ako ruský. Na účastníckom preukaze rabína Binyamina Volfa bolo oficiálne uvedené: Sevastopoľ, Rusko.“

Svetový židovský kongres je najvýznamnejší kongres tohto druhu. Stretne sa tam viac ako päť tisíc zástupcov židovských komunít z celého sveta. Preto krymský rabín argumentuje, že „ak taká vplyvná organizácia súhlasí s ruským statusom polostrova, čoskoro ju budú nasledovať aj ďalšie“.

Problém je v tom, že krymský rabín sa nezúčastnil tohto kongresu, ale iného. Konkrétne zjazdu zástupcov hnutia chasidských židov Chabad Lubavič čo vyplývalo z preukazu, ktorý rabín ukazoval.

Riaditeľ tlačového oddelenia hnutia Motti Seligson povedal, že na stretnutí nedošlo k žiadnemu politickému vyhláseniu o Kryme a ani o ničom podobnom. Vedúci predstavitelia židovských obcí na Ukrajine vyhlásili, že s rabínom sa nikto o situácii na Kryme nerozprával a preukaz, ktorý Volf ukazoval ako dôkaz uznania Krymu, mu vystavili na základe údajov z jeho prihlášky, takže ide o technickú otázku a nie o politické stanovisko.

Ďalšou správou, ktorej sa chytili ruské prokremeľské médiá, bola dezinterpretácia vyjadrení o statuse medzinárodným spoločenstvom neuznaného Podnesterska. Moldavský prezident Igor Dodon najskôr povedal, že Podnestersku treba priznať právo na sebaurčenie. Podľa Dodona má dve možnosti, a to stať sa súčasťou Moldavska alebo Ukrajiny, keďže získanie nezávislosti či pripojenie k Rusku je nereálne.

Vyjadrenia o potrebe samourčenia sa chytila poslankyňa Najvyššej rady Ukrajiny Iryna Frizová. Dodonove vyhlásenie označila za zvláštne, pretože Ukrajina nikdy nemala záujem o územie Podnesterska a zauvažovala, že „Dodonove vyhlásenie je akýmsi signálom Kremľu o výmene Krymu za Podnestersko”.

Tejto špekulácie sa chytili ruské médiá ako napríklad lenta.ru, mk.ru, Svobodnaja Pressa alebo PodrobnoNews.ru. Vo viacerých prípadoch použili titulky typu Kyjev sa rozhodol vymeniť Krym za Podnestersko a podobne.

Nič také ako výmena Krymu za Podnestersko sa však nedeje. V roku 2016 už dokonca Podnestersko začalo prípravy na pripojenie k Rusku a Ukrajina o toto územie navyše ani nemá záujem. Ako napísala Frizová, „Ukrajina nepredáva územie, Ukrajina naopak rešpektuje územnú celistvosť ostatných štátov“.