Ukrajina vraj schválila predaj krvi vlastných obyvateľov

Ukrajina vraj schválila predaj krvi vlastných obyvateľov

Vláda v Kyjeve naozaj uvoľnila pravidlá na vývoz krvi. No len na humanitárnu pomoc alebo výrobu produktov z krvi, ktoré sama nedokáže vyrobiť. Aj to pod podmienkou, že sa vrátia naspäť na Ukrajinu.

Ukrajinská vláda sa rozhodla vyvážať krv vlastných obyvateľov. Ako napísali na Slovensku neznáme ruské noviny Fond strategičeskoj kultury, „odteraz spolu s obilím, jantárom a medom, aj krv ukrajinských obyvateľov bude určená na export“.

Táto “informácia” sa začala prokremeľskými médiami rýchlo šíriť. Prevzali ju Vesti, Politeka aj Ukraina.ru. Niekoľko dní predtým RIA Novosti uverejnili podobný článok s bulvárnym titulkom “Krvavý biznis: ukrajinský farmaceutický export“.

Celý príbeh je pravdepodobne založený na rozhodnutí ukrajinskej vlády o trhu s krvou, krvných zložkách a derivátoch z krvnej plazmy z decembra 2017. Ukrajinská vláda ním spoločnosti Biopharma Plasma udelila povolenie na vývoz 32 rôznych krvných produktov.

Kyjev tvrdí, že ide o krvné zložky, ako napríklad albumíny, získané z krvi, ktorá zvýšila po rôznych vyšetreniach. Ich vývoz je však možný až vtedy, keď sú ukrajinské potreby a zásoby úplne pokryté.

Zákon z roku 1995 povoľoval len predaj výrobkov z krvných častí, ale nevzťahoval sa na krv ako takú ani na krvnú plazmu. Vláda podľa neho musela každý rok udeľovať povolenia na vývoz týchto produktov.

Po novom môže byť po súhlase vlády exportovaná aj krv ako celok. No len v prípadoch humanitárnej pomoci a výroby krvných produktov, ktoré Ukrajina nedokáže vyrobiť. Podmienkou je, že finálny produkt bude dovezený naspäť na Ukrajinu.

Nejde teda o obchod s krvou ukrajinských občanov, ktorí ju poskytujú, aby si mali za čo kúpiť jedlo.

Vývoz krvi na humanitárne či medicínske dôvody je súčasťou medzinárodnej praxe, do ktorej sa zapája aj Rusko. Krajiny Európske únie s prebytkom krvi podporujú na základe bilaterálnej dohody krajiny s jej nedostatkom.

V roku 2012 takto Taliansko podporilo San Marino a Spojené kráľovstvo pomohlo Austrálii.