Ukrajinci bojujú s koronavírusom hajlovaním. Aspoň tak tvrdia ruské médiá

Ukrajinci bojujú s koronavírusom hajlovaním. Aspoň tak tvrdia ruské médiá

Každý si vyberá svoj spôsob, ako bojovať proti súčasnej pandémii. Štáty sledujú pohyb občanov a jednotlivci ostávajú doma, zatiaľčo ukrajinská pravoslávna cirkev hajluje. Že Vám to nedáva zmysel?

So správou, že ukrajinská pravoslávna cirkev nabáda svojich veriacich k používaniu nacistického pozdravu prišiel ruský portál Eurasia Daily. Ich tvrdenie je založené na facebookovom statuse pravoslávneho kňaza. Ten na základe odporúčaní ukrajinského ministerstva zdravotníctva odrádzal nasledovníkov pravoslávnej cirkvi od klasického pozdravu potrasením ruky. 

A keďže pri dotyku dochádza k prenosu veľkého množstva baktérií, duchovný prišiel s nápadom bezkontaktného pozdravu. Inšpiráciu našiel u rímskych legionárov. Svojim nasledovníkom poradil na pozdrav dvíhať ruku smerom od srdca. Niekomu, a najmä tým s bujnou fantáziou, však tento pohyb môže prísť prinajmenšom podozrivý.

Zdroj: Facebook Сергій Ткачук

Rusi na Ukrajine nájdu nacistu všade

Vo svojom článku však Eurasia Daily interpretuje celú situáciu inak. V texte stojí, že „kňaz propagujúci nacizmus verí, že neslávne známy pozdrav Heil Hitler ochráni Ukrajincov pred nakazením sa koronavírusom“. Ako sa hovorí, každý vidí to, čo chce. Takéto dezinterpretácie sú však dokonalým príkladom prekrúcania informácií. Nikde totiž nestojí žiadna zmienka o nacistických pozdravoch. 

Ruský web Eurasia Daily taktiež nie je žiadne neviniatko. Stránka EUvsDisinfo ktorá sa venuje monitoringu dezinformácií a patrí pod Európsku službu pre vonkajšiu činnosť spomína portál Eurasia Daily v jednom z článkov. A nie je náhoda, že Eurasia Daily je spomenutá ako jeden z dezinformačných webov v ich databáze.

Ruské útoky na ukrajinskú pravoslávnu cirkev sú z hľadiska ich vzťahov pochopiteľné.  Ešte donedávna totiž patrila pod ruskú cirkev so sídlom v Moskve.  Nezávislosť získala až v roku 2019, pričom jedným z hlavných dôvodov bola ruská invázia na dodnes okupovaný Krym.