Únia sa Čechom chystá zrušiť písmeno Ř. Alebo ako sa z recesie stane hoax

Únia sa Čechom chystá zrušiť písmeno Ř. Alebo ako sa z recesie stane hoax

Českom sa v posledných dňoch začala šíriť informácia o zrušení písmena Ř. Európska únia tak mala rozhodnúť, pretože výslovnosť tohto písmena je pre človeka neovládajúceho český jazyk nesmierne náročná. V skutočnosti však ide len o nepochopený vtip satirického webu.

Podľa internetového webu Pravdivé zprávy Európska lingvistická rada, ktorá patrí pod EÚ, jednohlasne rozhodla o vyradení písmena Ř z českej abecedy. Brusel vraj chce sledovať reakcie obyvateľov Českej republiky a časom zrušiť aj ďalšie problematické písmená. Napríklad Ě. Podľa jazykovedca Františka Měcha je dôvodom zjednodušenie komunikácie odstránením problematických znakov a hlások.

Tejto správy sa chytil známy český konšpirátor Petr Ortek, ktorý na webe nwoo.org riadi takzvanú Českú nezávislú televíziu. Vo videu v čase od 22:18 zrušenie písmena Ř nazval „debilitou, ktorá bola splodená chorými mozgami v rôznych komisiách Európskej únie“. Stránka nwoo.org sama seba označuje za skupinu združujúcou ľudí s otvorenou a nezotročenou mysľou, ktorých cieľom je nedopustiť ustanovenie absolútnej nadvlády sveta niekoľkými jedincami a skupinami. Majú medzi nimi byť The Bilderberg Group, ale aj NATO či OSN.

Konšpirátor Ortek sa však v tomto prípade nechal dobehnúť. Internetová stránka Pravdivé zprávy je totiž satirická a sama o sebe píše: „Pôvodné spravodajstvo Prima Cool, ktoré ako prvé prináša exkluzívne informácie, ktoré nikde inde nenájdete. Všetky tu uvedené zistenia sú na 158 percent pravdivé.“

Už po kratšom hľadaní sa dá zistiť, že nič také ako Európska lingvistická rada neexistuje. Rovnako na tom je aj citovaný jazykovedec František Měch. Ten v jednej správe figuruje ako jazykovedec, v druhej je z neho zástupca Českého zväzu ľadového hokeja a v tretej zas dopravný expert.