V Česku vznikol projekt Atlas konšpirácií

V Česku vznikol projekt Atlas konšpirácií

V susednom Česku vznikol projekt Atlas konšpirácií, ktorého cieľom je zabrániť šíreniu klamstiev a konšpirácií. Internetová databáza ponúka ich prehľad a označuje aj hlavné české weby, ktoré dezinformácie propagujú.

Projekt vznikol na pracovisku Štúdia nových médií, ktoré je súčasťou Univerzity Karlovej v Prahe. Atlas konšpirácií obsahuje aktuálne viac ako 270 konšpirácií a dezinformácií, počet sa však bude zvyšovať. Portál je umiestnený na platforme Wikimedia.

Hlavným cieľom je vytvoriť ucelený súbor najznámejších konšpirácií a ich stručný obsah. Ako samotní autori priznávajú, projekt neobsahuje detailné vysvetlenie, prečo vo vybraných prípadoch ide podľa zostavovateľov o klamstvo. Ich plánom nie je teórie vyvracať, iba ich mapovať.

Atlas konšpirácií je rozdelený na niekoľko skupín. Konšpirácie sa dajú vyhľadávať podľa hlavných konšpiračných naratívov, podľa krajín, ktorých sa dezinformácie týkajú či podľa webov, kde boli klamstvá propagované.

Medzi článkami sa dajú nájsť staršie dezinformácie ako napríklad Holokaust sa nikdy nestal, až po tie najnovšie.Napríklad Abú Bakr al-Bagdádího podľa jednej z nich nezabili, ale ako agent Mossadu bol stiahnutý z operácie.

Jeden z vedúcich projektu Josef Šlerka uviedol, že by radi vytvorili aj slovenskú verziu projektu. Momentálne sa čaká na dohodu s partnermi.