Vladimír Mečiar – fenomén alternatívnych médií

Vladimír Mečiar – fenomén alternatívnych médií

Konšpiračné médiá majú nového obľúbenca. Zvolili si zaňho politika, ktorý Slovensko v 90. rokoch viedol k autokracii a jeho vládnutie bolo poznačené obrovskými kauzami. Mnohé z nich nie sú uzatvorené ešte ani dnes.

Posledné mesiace sa v slovenskej politike niesli v znamení veľkej diskusie o takzvaných Mečiarových amnestiách. Často premieľaná téma s mnohými pokusmi o ich zrušenie vyvolala zvýšený záujem o osobu bývalého trojnásobného premiéra. O vyjadrenia žiadali Vladimíra Mečiara nielen tradičné ,,mainstreamové“ médiá. Pozornosť na neho upriamili aj rôzne alternatívne a konšpiračné obdoby. Kým mainstream sa k Mečiarovi dlhodobo stavia kriticky, alternatíva ho uznáva a doslova glorifikuje.

Ako príklad môže poslúžiť dnes už ,,tradičné“ konšpiračné médium Zem a Vek, ktoré si Mečiara doslova adoptovalo. Vo svojich článkoch obhajujú jeho politické pôsobenie a oslavujú ho ako toho, kto po dlhých rokoch dal Slovákom ich vlastný štát. Trochu to pripomína oslavovanie Jozefa Tisa kotlebovcami.

Mečiar podľa nich nedostáva dostatok priestoru na vyjadrenie v mainsteamových médiách. Túto ,,chybu“ sa snaží napraviť práve alternatíva. Bývalý premiér však pre konšpirátorov zatiaľ neposkytol žiadne vyjadrenie. Nápravu už pripravuje šéfredaktor ZaV Tibor Eliot Rostas, ktorý na svojom facebookovom profile svoju fotografiu s Mečiarom a v komentári pod ňou sľubuje rozhovor storočia. Lichôtky a glorifikácia tak zrejme padli na úrodnú pôdu, keďže sa avizovaný rozhovor javí ako ,,veľký trhák“, v ktorom má byť odhalená roky zamlčovaná ,,pravda“.

Mečiar teda konečne dostane svoj priestor, ktorý dlhé roky nemal v tradičných médiách. Tie ho však opakovane žiadali o rozhovor, no bývalý premiér ich odmietal. Ponúkaný priestor sa rozhodol využiť až v súvislosti s rušením amnestií, keď prijal pozvanie do TA3 a do Sobotných dialógov na RTVS. To, samozrejme, vzbudilo veľký záujem širokej verejnosti.

Vystúpenie Mečiara v Sobotných dialógoch bolo hodnotené rôzne, väčšinou však na osobu bývalého premiéra prevládal kritický názor. Z&V však tvrdí, že Mečiar rozniesol moderátora ,,na kopytách“, jeho argumenty boli nepriestrelné a rečnícke schopnosti dokonalé.

Ak sa zvýšený tón hlasu, útočenie na moderátora, klamstvá a zavádzanie nazývajú nepriestrelnými argumentmi, potom to tak naozaj bolo.

Mečiarove vystúpenie v Sobotných dialógoch analyzoval aj portál demagóg.sk, ktorý sa venuje overovaniu pravdivosti výrokov politikov. Počas diskusie Mečiar vyslovil celkovo 16 výrokov, z toho však boli pravdivé len dva. Nepravdivých výrokov bolo šesť, tri tvrdenia boli vyhodnotené ako zavádzanie, zvyšných päť sa nedalo overiť.

Nie je teda pravda, že mainstreamové médiá nedali bývalému predsedovi vlády priestor na vyjadrenie. Problém je však zdá sa v tom, že mainstreamové médiá nehrajú podľa Mečiarových pravidiel a ako povedal sám Mečiar ,,manipulujú verejnú mienku“. Naopak alternatívne médiá Mečiarovi vyjadrujú podporu a uznanie a poskytujú mu priestor na vyjadrenie bez toho, že by sa mu niekto snažil protiargumentovať. Jednoducho povedané, chápu ho.