Výsledok britského vyšetrovania: za otravu Skripaľovcov je zodpovedné Rusko

Výsledok britského vyšetrovania: za otravu Skripaľovcov je zodpovedné Rusko

Britskej polícii sa podarilo identifikovať páchateľov útoku na dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéry. Údajne ide o príslušníkov ruskej vojenskej tajnej služby. Rusko obvinenie odmieta.

V marci 2018 došlo v britskom meste Salisbury k útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Páchatelia pri útoku použili nervovo-paralytický jed Novičok. Skripaľ aj jeho dcéra útok prežili.

Veľká Británia už od začiatku podozrievala z útoku Rusko. Dôsledkom bolo vyhostenie časti ruských diplomatov z USA a väčšiny krajín Európskej únie. Len pred pár dňami boli zverejnené výsledky vyšetrovania a podozrenie sa potvrdilo.

Britské orgány z útoku obvinili Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej britské tajné služby dospeli k záveru, že ide o pracovníkov ruskej vojenskej tajnej služby (GRU). Počas akcie vystupovali pod krycími menami. Jed Novičok sa im do Británie podarilo dostať vo fľaštičke od parfumu. Následne ho nastriekali na dvere Skripaľovho domu.

Rusko na obvinenia reaguje tak, ako od začiatku prípadu. Oficiálne miesta britskú verziu odmietajú, prokremeľské médiá prinášajú vlastné verzie príbehu.

Ruské ministerstvo zahraničia tvrdí, že mu mená podozrivých “nič nehovoria“. Neočakáva sa ani, že by Rusko páchateľov vydalo do Veľkej Británie, keďže obe krajiny medzi sebou nemajú uzatvorenú zmluvu o vydávaní zločincov. Na oboch už bol napriek tomu vydaný európsky zatykač.

Akcia mala byť schválená na vyšších miestach ruského štátu. Britský minister pre bezpečnosť Ben Wallace tvrdí, že zodpovednosť za útok nesie priamo ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko sa proti obvineniu okamžite ohradilo a obvinilo Veľkú Britániu z manipulácie s informáciami. “Ešte raz žiadame Veľkú Britániu, aby prešla od verejných obvinení a manipulácie s informáciami ku spolupráci orgánov činných v trestnom konaní,“ vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharova.

Posmešne sa k britskému obvineniu vyjadril aj moderátor talkšou ruskej štátnej televízie Prvý kanál, Arťom Šeinin. Podľa neho sú na Britmi zverejnených snímkach len “dvaja obyčajní ľudia“. “Pozrite na toho napravo, má v ruke červenú kartu. Britský prokurátor bude určite tvrdiť, že ide o kartu zamestnanca FSB (ruská federálna bezpečnostná služba),“ povedal Sheinin.

Hovorkyňa ministerstva zahraničia Zacharova zas v jednej z ruských štátnych televízií predstavila teóriu, ktorá má vyvrátiť dôkazy Veľkej Británie. Konšpirácia sa rýchlo rozšírila na sociálnych sieťach. Ide o zábery z letiska Gatwick, na ktorých sú zachytení muži podozriví z útoku na Skripaľa. Na jednej snímke je odfotografovaný Petrov, na druhej Boširov. Obaja prechádzajú na pohľad identickou letiskovou bránou. Oba zábery vznikli na tom istom mieste a na snímkach svieti na sekundu rovnaký čas. Rusi sa pýtajú, ako je to možné?

Odpoveď je jednoduchá. Fotografie sú zaznamenané z iného uhla, čo svedčí o použití dvoch rôznych kamier. Navyše, na letisku Gatwick je vedľa seba viacero identických koridorov. Takto sa mohlo stať, že zábery vznikli v rovnakom čase. Pri detailnom pohľade sú okrem toho viditeľné rozdiely medzi koridormi, cez ktoré muži prechádzali.

Rusi tiež špekulujú že by mohlo ísť o hry britských tajných služieb. Podľa ďalšej teórie sú muži na záberoch hviezdy britského televízneho seriálu o agentoch KGB.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tvrdí, že komentár ani netreba: “Rusko nemá dôvod komentovať, pretože Veľká Británia odmietla ponuku na spoločné vyšetrovanie.“

Rusi a prokremeľské médiá už dávnejšie ponúkli viacero verzií útoku na Skripaľa. Okrem iných z jeho spáchania obvinili aj USA, ktorých cieľom má byť destabilizácia sveta alebo Ukrajinu, ktorá podľa nich chcela poškodiť Rusku. Ďalšia teória tvrdila, že mohlo ísť o pokus o samovraždu.