Wikipédia blokuje slovenské dezinformačné a neonacistické stránky

Wikipédia blokuje slovenské dezinformačné a neonacistické stránky

Aj Wikipédia sa snaží bojovať proti dezinformáciám a stránkam s nevhodným obsahom. Na takzvanú čiernu listinu Wikipédie pribudli desiatky takýchto webov.

Aj napriek tomu, že Wikipédia je slobodná encyklopédia, jej autori a editori sa musia riadiť niekoľkými pravidlami. Jedným z nich je zákaz odkazovať na stránky s pochybným obsahom.

V prípade, že sa stránka, na ktorú chce editor odkázať, nachádza na čiernej listine, bude tento pokus zablokovaný.

Existuje globálna čierna listina, ale aj jej slovenská verzia. Sú na nej stránky s neonacistickým a ultranacionalistickým obsahom, dezinformačné weba a spamovacie stránky. K najznámejším zablokovaným portálom patria Hlavné správy, Slobodný vysielač, Zem a vek či badatel.sk. Celý zoznam nájdete tu.

Wikipédia je internetová encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú môže dotvárať každý. Články sú upravované vo wiki štýle, pričom vždy je zaznamenávaná história úprav. Na stránke je presadzovaná politika nestranného uhlu pohľadu. Inak povedané, Wikipédia je postavená na myšlienke, že existuje veľa názorov, pričom každý by mal byť uvedený bez prikláňania sa k niektorému z nich.

Sponzorom Wikipédie je nezisková organizácia Wikipedia Foundation. Existuje 303 nezávislých jazykových vydaní, z toho asi 301 aktívnych s viac než 24 miliónmi článkov. Podľa poslednej aktualizácie má slovenská verzia Wikipédie 229 171 článkov.