YouTube zakázal klamstvá o koronavíruse. Dostal sa však do pasce

YouTube zakázal klamstvá o koronavíruse. Dostal sa však do pasce

YouTube zakázal šíriť videá, ktoré popierajú odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ohľadom koronavírusu. 

Gigantickí konkurenti Google a Facebook sa začínajú po sebe opakovať. Pred časom Facebook obmedzil posielanie reťazových správ viac ako piatim účastníkom na WhatsApp, YouTube (Google) najnovšie ide ešte tvrdšie a priamo blokuje zdravotnícke nezmysly.

Po najnovšom budú totiž odstránené všetky príspevky obsahujúce lekárske bludy. Rady ako: „Dajte si vitamín C, jedzte kurkumu, vyliečime vás. To sú príklady, ktoré by boli porušením našej politiky,“ uviedla generálna riaditeľka YouTube Susan Wojcicky.

Problém je aj WHO

Politika blokovania všetkého, čo ide proti odporúčaniam WHO má však zásadný problém. A to samotné odporúčania WHO. Tie sa časom menia a niekedy sa vylučujú navzájom. Dokonca niektoré vlády, vrátane tej slovenskej, idú proti všeobecným odporúčaniam WHO. Príkladom je nosenie rúšok. WHO sprvoti odporúčala, aby rúška nosili iba zdravotnícki pracovníci a nie zdraví ľudia na verejnosti. Slovensko ako prvá krajina v EÚ zaviedla povinné rúška na verejnosti a neskôr sa pridali aj ďalšie krajiny. Na YouTube je tak množstvo oficiálnych videí, dokonca aj ako platených reklám, ktoré upozorňujú na nosenie rúšok, či ich domácu výrobu a to je napríklad v rozpore so všeobecným odporúčaním WHO. 

Sociálne siete nezaháľajú

Prvé opatrenia proti konšpirátorom zaviedol YouTube na začiatku apríla, keď zakázal všetky videá, ktoré nepravdivo spájali príznaky koronavírusu s telekomunikačnou 5G sieťou. O pôvode hoaxu sme písali napríklad tu

V polovici apríla Facebook oznámil, že používatelia, ktorí čítali, pozerali alebo zdieľali nepravdivé informácie o víruse Covid-19, dostanú upozornenie, ktoré ich vyzve, aby navštívili webovú stránku WHO. Do akej miery sú snahy Facebooku zabrániť šíreniu dezinformácii účinné, sme informovali tu.

Aplikácia WhatsApp do Facebooku síce kvôli šifrovaniu správ nemá kontrolu nad ich obsahom, ale snaží sa obmedziť rýchle šírenie falošných správ. Pri pokuse o odoslanie správy viac ako piatim používateľom sa automaticky zobrazí oznámenie. Podľa vyjadrení Facebooku, sa po zavedení tohto pravidla znížil počet preposielaných správ, vrátane hoaxov, až o 70 percent.

Screenshot aplikácie Whatsapp