Za pokusom o atentát na premiéra Čiernej Hory stoja ruskí nacionalisti, tvrdí prokurátor

Za pokusom o atentát na premiéra Čiernej Hory stoja ruskí nacionalisti, tvrdí prokurátor

Vyšetrovanie pokusu o atentát na čiernohorského premiéra Mila Djukanoviča podľa prokurátora vedie k záverom, že ho mali na svedomí ruskí nacionalisti. Incident počas volieb mal odvrátiť pripravovaný vstup do NATO.

Počas nedávnych parlamentných volieb v Čiernej Hore sa odohrali nepokoje, počas ktorých malo okolo 500 osôb vyvolať vlnu násilností a zosnovať pokus o atentát na premiéra Mila Djukanoviča. Počas volieb sa podľa mnohých rozhodovalo o ďalšom  pro-západnom alebo  pro-ruskom smerovaním krajiny. Práve vláda premiéra Djukanoviča sa prezentovala ako silne pro-západná, snažila sa o integráciu de euro-atlantických štruktúr, čoho výsledkom je vstup Čiernej Hory do NATO naplánovaný na jar budúceho roka.

Prokurátor Milivoje Katnič uvádza, že vyšetrovanie vedie k záverom, že: „organizovaná skupina ruských nacionalistov sa mala vlámať do budovy parlamentu s cieľom zavraždiť premiéra, a tým dopomôcť k ustanoveniu pro-kremeľskej vlády“. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa za pokusom stála Ruská federácia, no je potvrdené, že organizátormi boli dvaja nacionalisti z Ruska. Počas nepokojov bolo zadržaných viacero podozrivých, medzi ktorými boli bývalý veliteľ srbských policajných jednotiek a tiež ďalšie osoby, ktoré bojovali na východe Ukrajiny na strane separatistov.

Predpokladá sa, že pokus o atentát bol pripravovaný zo Srbska, ktoré je tradičným spojencom Ruska na Balkáne. Srbské úrady hlásia, že odhalili skupinu ruských občanov, ktorí monitorovali pohyb premiéra Čiernej Hory so zámerom pripraviť na neho atentát, no policajné zložky tento zámer odhalili a prekazili.

Moskva dôrazne vylučuje, že by sa predstavitelia oficiálnej ruskej administratívy zapojili do pokusu o sprisahanie. Zároveň tiež ale otvorene podporuje vlastenecké strany, ktoré bojujú proti členstvu Čiernej Hory v Severoatlantickej aliancii. Kremeľ dokonca podporuje a financuje aj médiápodľa premiéra Djukanoviča aj mnohé mimovládne organizácie, ktoré sa snažia zabrániť jej pro-európskemu smerovaniu.

Čierna Hora je bývalá Juhoslovanská zväzová republika, ktorá sa v roku 2006 osamostatnila od Srbska. Krajina sa snaží o integráciu do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Do NATO dostala oficiálnu pozvánku, teraz sa čaká kým jej vstup schvália parlamenty ostatných členských štátov.