Za vtipkovanie väzenie či mastná pokuta? Nie je to prvý apríl

Za vtipkovanie väzenie či mastná pokuta? Nie je to prvý apríl

Rok 2020 nepraje ani priaznivcom prvoaprílových žartov. Šírenie vtipov o koronavíruse je vo viacerých štátoch trestané.

Niekoľko krajín sveta sa v rámci boja proti šíreniu nepravdivých informácii o nákaze Covid-19 rozhodlo zaviesť peňažné sankcie, v extrémnejších prípadoch dokonca odňatie slobody. Týka sa to najmä dnešného „dňa bláznov,“ počas ktorého predošlé roky vydávali vymyslené články aj mnohé redakcie.

V Ázii hrozia pokuty, či väzba

Medzi štáty s najprísnejšími opatreniami patrí Thajsko. Policajný hovorca uviedol, že sa na páchateľov vzťahuje zákon o počítačovej kriminalite, podľa ktorého im hrozí odňatie slobody až na päť rokov či peňažná pokuta vo výške 100 000 bahtov (približne 2 800€).

„V súčasnej situácii, keď je v platnosti obmedzenie pohybu ľudí kvôli koronavírusu, by sa medzi ľuďmi nemali šíriť informácie a fámy, ktoré by mohli spôsobiť zmätok,“ vyhlásil Narayan Shirgaonkar, indický policajný dôstojník. V Indii trest zahŕňa uväznenie na obdobie šesť mesiacov a pokutu 1 000 rupií (12€). Polícia bude monitorovať skupinové konverzácie na WhatssApp a sociálne siete, aby zasiahla pri prípadnom rozposielaní falošných správ.

Taiwanský prezident Tsai Ing-wen vyzval na Facebooku ľudí, aby si z ochorenia nerobili žarty. Dodal, že ktokoľvek, kto bude šíriť nepravdivé informácie, môže čeliť 3 rokom väzenia a pokute 3 milióny taiwanských dolárov (90 600€).

Z európskych štátov sa k iniciatívne pridalo Nemecko, ktoré síce voči svojim občanom nezavádza sankcie, ale pod sloganom „koronavírus nie je žart“ ich nabáda, aby si podobné výstrelky odpustili.

Nezavtipkuje si ani Google

Rozrastajúca sa infodémia prerušila aj dlhoročnú tradíciu aprílovým vtipov spoločnosti Google. V internom e-maily marketingový riaditeľ technického giganta, Lorraine Twohill, hovorí o prejave rešpektu voči ľuďom bojujúcim s COVID-19 s cieľom dosiahnuť, aby bol Google užitočným nástrojom pre všetkých, ktorí uprostred pandémie hľadajú dôležité informácie.

V minulosti medzi kúsky Google patrila napr. možnosť prepnúť Google maps na hru Pac-man, či informácie o zálohovaní dát na Marse alebo spustení služby Google Play for Pets.