Zem a Vek chce zabrániť celosvetovej diktatúre, preto obdivuje diktatúry

Zem a Vek chce zabrániť celosvetovej diktatúre, preto obdivuje diktatúry

Zem a Vek prispel k všeobecnej vzdelanosti ďalším článkom o globálnom sprisahaní. Tentoraz oslavuje krajiny, ktoré sa „nehrajú na celosvetovú pandémiu“.

Anonymní autori sa snažia presvedčiť svojich čitateľov, že pandémia koronavírusu je vlastne celosvetový plán zotročenia. Taký dokonalý a taký tajný, že iba oni ho odhalili. Už ani nerátame po koľký krát. Nosenie rúšok, či rôzne opatrenia sú podľa nich iba začiatok koronadiktatúry.

A samozrejme, svetlým príkladom sú krajiny, ktoré sa k tomuto celovsvetovému plánu nepridali. Konšpirátori zo Zem a Vek využívajú údaje z americkej Univerzity Johna Hopkinsa a otáčajú ich ako sa im zachce a najmä vyhovuje.

Svetovou jednotkou podľa Zem a Vek je Turkménsko. Podľa oficiálnych štátnych údajov v Turkménsku mali doteraz nula nakazených a teda logicky aj nula mŕtvych na túto chorobu. 

Nezávislé zdroje však konštatujú, že Turkménsko napriek štátnemu popieraniu existencie choroby zažíva silnú vlnu koronavírusu. V krajine však nedochádza k takmer žiadnemu testovaniu. Vláda registruje zvýšený počet mŕtvych, avšak podľa oficiálnych vyhlásení to je kvôli znečistenému ovzdušiu.

Mimochodom Turkménsko je „vzorovou“ antidiktárskou krajinou. Prezident, pokiaľ žije, nemá vo voľbách reálneho protikandáta a získava 97 alebo 98 percent hlasov. Ak sa niekto iný odváži kandidovať, obvykle skončí vo väzení. Prezident menuje a odvoláva všetkých sudcov, ako sa mu len chce. A je zároveň úplne dokonalý. Teda aspoň podľa tohto propagandistického videa, ktoré stojí za to si pozrieť. 

Garbanguly Berdimuhamedov miluje jazdiť na koni, pravidelne cvičí v posilňovni, zo samopalu strieľa lepšie ako Rambo, zároveň je najlepším dídžejom v krajine a nebojí sa terénnym autom jazdiť okolo sopečného kráteru.

Nedávno síce dovolili viac politických strán, no aj tak všetky riadi bývalá komunistická strana premenovaná na Demokratickú stranu Turkménska.

O slobode v krajine vypovedá aj to, že podľa rebríčka slobody tlače si síce polepšilo o jedno miesto, no to len preto, že sa v Severnej Kórei zhoršila situácia, takže Turkménsko je na krásnom predposlednom 179. mieste. Za ním už je len spomínaná Severná Kórea. Ktovie, ako by dopadli autori Zem a Vek v týchto krajinách, keby si udržali svoj štýl. 

Burundi náš vzor

Podľa konšpirátorských bludárov sú ďalšími svetlými príkladmi aj Tanzánia, Burundi, Kambodža či Laos. Krajiny oficiálne udávajú extrémne malé množstvo pozitívnych prípadov a obetí aj napriek tomu, že sú obklopené krajinami s výrazne vyššími číslami.

Tanzánii vláda neinformuje o koronavíruse, od mája sa štatistiky žiadnym spôsobom nezmenili a média sú pod úplnou štátnou kontrolou. Neexistuje teda nezávislé spravodajstvo vzhľadom na represívne zákony.

Burundi vláda taktiež neinformuje dostatočne a zdravotnícki pracovníci majú zákaz akokoľvek sa vyjadrovať k epidemiologickej situácii. Krajina navyše začiatkom roka zatvorila svoje hranice.

Dezinformátori sa ďalej odvolávajú na Vietnam či Thajsko, ktoré vraj nejakých tých nakazených predsa len majú, avšak ľudia žijú normálne bez reštrikcií. V tomto prípade ide o čisté klamstvo.

Napríklad Thajsko, akonáhle sa im začiatkom tohto roku začal zvyšovať počet nakazených, zaviedlo reštrikcie pre podniky a iné služby a obmedzilo cestovanie medzi provinciami. 

Kto platí týranie ľudí?

Konšpirátori si taktiež neodpustili šírenie nezmyslov ohľadne údajného podplácania krajín, aby prijali prísnejšie opatrenia. Bieloruskému prezidentovi Lukašenkovi vraj bolo ponúknutých 94 a následne dokonca až 940 miliónov dolárov, ak sa pridá k hre na pandémiu. 

Je to hoax. Bielorusko dostalo pôžičku od Svetovej banky v hodnote 92 miliónov dolárov a samotná krajina požiadala o ďalšiu pomoc Medzinárodný menový fond (IMF) vo výške 900 miliónov dolárov. 

Peniaze však Lukašenko nedostal kvôli nesplneniu podmienok, ako napríklad zavedenie lockdownu či prísnejších opatrení v závislosti na pandemickú situáciu. Dokonca ani Lukašenko tieto peniaze neoznačil za podplácanie, o to sa postarala až dezinformačná scéna.

Takže si to zhrňme. Štáty, ktoré sa podľa konšpirátorov „nehrajú na pandémiu“ buď netestujú dostatočne, takže nie je možné určiť počet infikovaných alebo vlády odmietajú priznať šírenie vírusu. 

Krajiny majú až diktátorský charakter a nezávislé spravodajstvo prakticky neexistuje. V takýchto štátoch je veľmi jednoduché navodiť dojem, že sa nič nedeje. 

Zem a Vek zakončuje svoje články jednoduchými vetami, ako napr.: „kde netestujú, COVID neobjavujú“. 

To je po dlhom čase tvrdenie s ktorým sa dá súhlasiť. Ale neznamená to, že keď COVID „neobjavujú“ tak naozaj neexistuje.