Zverejnili štúdiu o ruskej informačnej vojne proti Švédsku

Zverejnili štúdiu o ruskej informačnej vojne proti Švédsku

Švédsky inštitút medzinárodných vzťahov publikoval štúdiu o metódach a nástrojoch, ktoré využíva Rusko v informačnej vojne proti Švédsku.  

Štúdiu s názvom Ruská stratégia ovplyvňovania prostredníctvom verejnej diplomacie a aktívnych opatrení zverejnili začiatkom januára tohto roka. Zaoberá sa obdobím od roku 2014, teda od začiatku vojny na Ukrajine.

V poslednom období sme, podľa autora štúdie, svedkami návratu k tomu, čo za čias Sovietskeho zväzu KGB označovala ako ,,aktívne opatrenia“. Tie mali za cieľ ovplyvňovať verejnú mienku doma i v zahraničí. Okrem mediálnej manipulácie, šírenia dezinformácií a propagandy k týmto opatreniam v minulosti patrili aj politické represálie a vraždy.

Súčasné ruské ,,aktívne opatrenia“ zahrňujú najmä aktivity takzvaných trolov na sociálnych sieťach a prokremeľské spravodajské weby, fungujúce vo viacerých krajinách. Spomedzi nich je najznámejší Sputnik, ktorý aj v susednej Českej republike či Poľsku.

Práve Sputnik patrí medzi médiá, na ktoré sa často odvolávajú šíritelia prokremeľskej propagandy, a to nielen vo Švédsku.

Autor štúdie analyzoval články švédskej verzie Sputnika, pričom ich na základe obsahu rozdelil do niekoľkých kategórii. Z celkového počtu 3344 analyzovaných článkov sa väčšina z nich, konkrétne 705, venovala téme takzvanej krízy Západu. Druhá najpočetnejšia kategória patrila budovaniu pozitívneho obrazu Ruska a na treťom mieste je 499 článkov, ktoré sa zaoberali agresivitou Západu.

Okrem prokremeľských webov sú ďalším dôležitým nástrojom sociálne siete. Podľa štúdie sa internetoví trolovia a hackeri zameriavajú na švédskych žurnalistov a akademikov, napadajú ich účty na Twitteri a zaplnia ich vlastným obsahom. Bežné je aj vytváranie falošných účtov, ktoré sa vydávajú za oficiálne účty známych osobností.

Vo februári 2015 sa na twitterovom účte s menom známeho švédskeho novinára objavil list podpísaný ministrom obrany Petrom Hultqvistom. List o údajnom predaji zbraní Ukrajine bol adresovaný Magnusovi Ingessonovi, riaditeľovi spoločnosti BAE Systems Bofors AB. Spoločnosť sa zaoberá výrobou zbraňových systémov a vojenských vozidiel.

Podľa autora štúdie Martina Kragha je v liste niekoľko nepravdivých informácií. Magnus Ingesson, ktorému mal byť list určený, pracuje od roku 2012 na švédskej ambasáde vo Washingtone, a tak v čase jeho údajného zverejnenia už tri roky nebol riaditeľom spoločnosti.

V prípade Švédska je cieľom ruských aktivít minimalizácia prítomnosti NATO v oblasti Baltského mora.