Aj české voľby sprevádzali dezinformácie

Aj české voľby sprevádzali dezinformácie

Najviac dezinformácií bolo spojených s Okamurovou stranou SPD. Vo voľbách získala 10,64 percenta hlasov a stala sa štvrtou najsilnejšou stranou v Česku.

Politická strana japonsko-českého politika Tomia Okamuru dlhodobo kritizuje Európsku úniu a jej migračnú politiku. Zároveň ťaží z antiimigračných a antiislamských nálad v českej spoločnosti. Práve táto politika strane umožnila dosiahnuť volebný úspech. Pomohlo jej pri ňom aj šírenie množstva nepravdivých informácií na sociálnych sieťach.

Najsilnejším nástrojom šírenia dezinformácii počas kampane bol už tradične Facebook. Na podporu SPD bolo vytvorených niekoľko nových stránok. Použité boli však aj falošné stránky známych osobností, napríklad prezidenta Miloša Zemana. Ich správcovia na nich vyjadrovali podporu Okamurovej strane a vyzývali na podporu SPD vo voľbách.

K podpore Okamuru sa otvorene hlásila napríklad stránka Hlasuji pro czexit, ktorá bola deň po voľbách zrušená a neskôr opätovne spustená. Okrem zdieľania hoaxov stránka vypisovala ankety, v ktorých svojich fanúšikov vyzývala na podporu SPD. Predstavitelia strany následne tieto ankety využívali pri spochybňovaní výsledkov oficiálnych prieskumov verejnej mienky.

Manipulátori ďalej masívne vyzývali zdieľať jednotlivé statusy, aby sa dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí. Napríklad článok o skupine migrantov v západných Čechách tak mal takmer tritisíc zdieľaní. Hoci bol jeden a pol roka starý, na Facebooku bol prezentovaný ako aktuálny a fanúšikov stránky vyzývali, aby ho zdieľali, pretože ,,bude určite čoskoro vymazaný.“

Dezinformácie šíril aj samotný Okamura. Príkladom je už mnohokrát opakujúci sa hoax doplnený o fotografiu lode plnej migrantov, ktorí sú údajne zvážaní do krajín EÚ. V skutočnosti však ide o fotografiu z deväťdesiatych rokov.

Ďalším hoaxoam bol tiež veľakrát zdieľaný údajný výrok Jana Wericha o moslimoch, ktorý však herec v skutočnosti nikdy nepovedall.

Napriek tomu sa na Facebooku Okamura a jeho strana tešia veľkej popularite a ich statusy obsahujúce hoaxy či dezinformácie majú tisíce zdieľaní.