Aj Greta Thunberg sa stala terčom dezinformácií a hoaxov

Aj Greta Thunberg sa stala terčom dezinformácií a hoaxov

Dezinformácie o švédskej aktivistke zdieľajú aj politici.

Mladej environmentálnej aktivistke Grete Thunberg venujú médiá veľa pozornosti a aj ona sa stala terčom mnohých dezinformácií a hoaxov. Šíreniu dezinformácií o nej sa venovali aj politici. 

Na jednej z falošných fotografií sedí Greta vo vlaku so svojím obedom, kým spoza okna sa pozerajú chudobné deti. Ide o fotomontáž, na originálnej fotografii s Gretou sú stromy.

Na ďalšej rozšírenej fotografii je Greta s Georgom Sorosom, ktorý je sám osebe častým terčom dezinformácií. Aj v tomto prípade ide o fotomontáž. Originál pochádza z decembra 2018 a Greta je na ňom  s americkým politikom a environmentalistom Alom Gorom.  

Na inom zábere sa Greta ocitla s mužom vedľa vlajky Islamského štátu. Aj v tomto prípade ide o podvrh. Záber vznikol počas recitačnej súťaže Koránu v roku 2013 v Sýrii a neexistuje žiadny dôkaz, že by dievča na fotografii bola švédska aktivistka.

Falošných príspevkov o Grete je viac a zdieľajú ich aj vplyvní ľudia. Jedným z nich je napríklad brazílsky politik a syn brazílskeho prezidenta Eduardo Bolsonaro. Upravenú fotku s chudobnými deťmi zverejnil spolu so zmienkou o Georgovi Sorosovi, pričom kritizoval jej účasť na klimatickej konferencii OSN.