Aj talianske parlamentné voľby sa snažili ovplyvniť dezinformácie

Aj talianske parlamentné voľby sa snažili ovplyvniť dezinformácie

V Taliansku sú voľby, ovplyvní ich migračná kríza.

Tento víkend v Taliansku prebiehajú parlamentné voľby. Podľa viacerých médií ide o najdôležitejšie európske voľby v tomto roku. V Taliansku aj v dôsledku migračnej krízy rastie vlna populizmu a extrémizmu. Práve preto je výsledok talianskych volieb taký dôležitý a strach zo zasahovania do volieb opodstatnený.

Jedna z falošných správ sa začala šíriť už v novembri 2017. Na internete ju zdieľal aj predseda politickej strany Liga Severu Matteo Salvini. Jeho stranu často označujú za krajne pravicovú xenofóbnu.

Správa hovorila o príbehu deväťročného moslimského dievčaťa, ktoré museli vziať do nemocnice po útoku jej 35-ročného “manžela“. Informáciu však vyvrátila talianska polícia a aj Matteo Salvini svoj príspevok napokon vymazal.

Vo februári 2018 sa na internete začala šíriť ďalšia dezinformácia. Tentoraz sa týkala euroskeptickej a populistickej politickej strany Hnutie piatich hviezd. Niektorí podporovatelia na sociálnych sieťach šírili vymyslený volebný prieskum, podľa ktorého mala preferencie až 48 percent. Podľa dôveryhodných prieskumov však má Hnutie piatich hviezd šancu získať len 28 percent.

Prieskum zverejnil už v marci 2017 aktivista, ktorý má údajne k strane blízko. Jeho falošný prieskum mal gramatické chyby a dokonca aj nesprávne napísané názvy niektorých strán.

Terčom falošných správ sa stala aj bývalá talianska ministerka Maria Boschiová. Zúčastnila sa na pohrebe nigérijského migranta, ktorý zahynul pri rasistickom útoku v júli 2016.

V novembri 2017 sa objavila jej fotografia z tohto pohrebu s tvrdením, že je z pohrebu “bossa bossov“ talianskej mafie Toto Riina: „Pozrite sa, kto bol povedať posledné zbohom Toto Riinovi.“

Maria Boschiová príspevok nazvala “ohavnosťou“. Z jeho šírenia podozrievala podporovateľov Hnutia piatich hviezd. To sa však nikdy nepodarilo potvrdiť.