Aj vraždenie na Kryme rozpútalo na internete divoké teórie

Pomerne rýchlo sa ukázalo, že na škole nezabíjali teroristi, ale sociálne siete napriek tomu prinášali svoje verzie príbehu.

V krymskom meste Kerč došlo v stredu na strednej škole k streľbe a výbuchu. Podľa úradov bol útočníkom len 18-ročný Vladislav Rosľakov.

Obetí je zatiaľ 21. Ďalších takmer 50 ľudí je zranených. Prevažne ide o tínedžerov vo veku 15 až 19 rokov.

Regionálne správy krátko po nešťastí tvrdili, že pravdepodobne vybuchol plyn. O rovnakej verzii pôvodne písala aj agentúra TASS. Ruský Národný protiteroristický výbor (NAK) však vzápätí oznámil, že išlo o teroristický útok bližšie nešpecifikovaným výbušným zariadením. Neskôr toto vyhlásenie odvolal a oznámil, že ide o masovú vraždu, ktorú má na svedomí žiak školy. Jeho údajným motívom bola nešťastná láska.

Internet však žil vlastným životom a na sociálnych sieťach sa okamžite objavilo množstvo nepodložených špekulácií o tom, kto je za útok zodpovedný.

Spomínali sa organizácie krymských Tatárov, ktorí sa netaja situáciou po anexii Krymu, ale aj západné mocnosti, o ktorých sa tvrdí, že na Ukrajine chystajú provokáciu voči Moskve. Najfrekventovanejšie sú diskusie, že ide o prácu tajných služieb riadenú z Kyjeva.

Nešlo však len o bežných užívateľov sociálnych sietí. O zodpovednosti Kyjeva bez akýchkoľvek dôkazov a v rozpore s realitou hovoril aj vplyvný ruský senátor Franc Klincevič. Pre agentúru Interfax povedal, že v tragédii je “viditeľná ukrajinská stopa“.

Aj medzinárodne neuznaná krymská vláda tvrdila, že útok má na svedomí Kyjev. ‘‘Všetko zlo, s ktorým sa Krym potýka, má na svedomí ukrajinská vláda,‘‘ vyjadril sa predseda krymského parlamentu Vladimír Konstantinov bezprostredne po Klincevičovi

ŽIADNE KOMENTÁRE