Ako vyzerá cesta zo satirických fake news až na titulky západných médií

Ako vyzerá cesta zo satirických fake news až na titulky západných médií

O fenoméne fake news sa hovorí už niekoľko posledných rokov, nie vždy sa však podarí dostať k pôvodcovi originálnej správy. V texte prinášame opis vzniku a následnej medializácie jednej z takýchto falošných správ.

Jedným z mnohých problémov pri pátraní po pôvode a overovaní fake news je fakt, že internet obsahuje množstvo „temných“ stránok, ktoré neposkytujú žiadne údaje o zdrojoch a odkazoch, z ktorých čerpajú svoje informácie.

Analytikom z think tanku the Atlantic Council sa však podarilo dopátrať až k pôvodnému autorovi nepravdivej správy, ktorá hovorila o incidente v Čiernom mori, počas ktorého ešte v apríli 2014 malo ruské lietadlo opakovane obletieť a ohroziť americkú loď Donald Cook.

Ako väčšina klamlivých správ, aj táto konkrétna v sebe obsahuje kúsok pravdy. Dvanásteho apríla 2014 naozaj došlo k incidentu, čo potvrdil aj Pentagon. Lenže o tri roky neskôr sa táto informácia objavila opäť, v správach na ruskej štátnej televízii, tentoraz však úplne s prevráteným kontextom.

Život falošnej správy o znefunkčnení americkej lode ruským elektronickým systémom sa podľa think tanku začal na ruskej parodickej webstránke o pár dní po udalosti v roku 2014. Autor Dmitrij Sedov vtedy na nej, podľa všetkého v ironickom duchu, uverejnil článok o imaginárnom elektronickom útoku na loď. Článok je napísaný formou listu člena posádky „Johnnyho“, ktorý opisuje „svojej milovanej Mary“ situáciu a paniku na americkej lodi Donald Cook počas útoku ruského lietadla na ňu.

Jazyk listu je však veľmi ťažkopádny, divne štylizovaný a obsahuje nepravdepodobné formulácie. „Johnny“ napríklad napísal, že členovia posádky lode kričali na ruské lietadlo „hip-hip-hurá“ a vyhrážali sa mu „toto vás čaká, ak zdvihnete ruky na druhú polovicu Ukrajiny“. Nemenej pochybným prvkom listu je aj zmienka o plačúcom americkom dôstojníkovi, ktorý má mať strach pred „tými ruskými chibinami“ (Chibiny – ruská elektronická zbraň určená na oklamanie nepriateľského radaru).

Pri zjavnej snahe o rozšírenie tohto satirického diela bol článok preložený aj do angličtiny a publikovaný na Facebooku s odkazom na pôvodný zdroj. Správu potom prevzali rôzne proruské a konšpiračné weby.

Teraz po troch rokoch sa informácia opäť objavila, tentoraz v ruskej štátnej televízii Rossiya-1. V správach z 15. apríla 2017 incident opísala ako stret lietadla, ktoré vďaka svojej výzbroji (silnými rádio-elektronickými vlnami) vyradilo z činnosti všetky systémy americkej lode. Televízia ako hlavný zdroj informácie uviedla príspevok na Facebooku, ktorý takmer doslova citoval tri roky starý satirický článok. Dátum uvedenia správy v televízii v roku 2017 zrejme nebol náhodný, keďže pripadol presne na 15. apríla, čo je v Rusku deň špecialistov na vedenie elektronického boja.

O incidente a jeho falošnej interpretácii pritom ešte vo februári 2015 informoval aj výrobca zbraňového systému Chibiny, firma KRET. Debatu o incidente v oficiálnom stanovisku označila za hoax.

Ruskej štátnej televízii to však v roku 2017 nebránilo správu opäť oprášiť a dokonca k nej pripojilo aj vyjadrenie bývalého veliteľa amerického letectva v Európe o účinnosti ruských elektronických zbraní, ktoré sa však neskôr ukázalo ako klamlivé.

Od ruskej televízie prebrali prekrútenú verziu o incidente aj západné médiá. Britské bulvárne noviny The Sun a The Daily Star 19. apríla 2017 uverejnili články s nadpismi o tom, ako jediná ruská elektronická zbraň dokáže vyradiť z činnosti celé americké námorníctvo. The Sun k tomu pridal dôvetok, že ide o bizarnú propagandistickú informáciu od ruského štátneho média. S rovnakou verziou prišlo aj americké médium TheFoxNews.com.

Napriek tomu, že západné médiá informovali o prevzatej informácii od ruskej televízie skôr ako o propagandistickom kúsku, došlo k jej masívnemu rozšíreniu na sociálnych sieťach. Najintenzívnejšie ich zdieľali najmä rôzne antiamerické a konšpiračné médiá, z ktorých mnohé o incidente informovali už v roku 2014, ale “znovuvzkriesenie” tejto udalosti ruskou televíziou a informovanie o nej v západných médiách im dodalo nový impulz na jej šírenie.