Americké televízie vypli Trumpa, lebo klamal

Americké televízie vypli Trumpa, lebo klamal

Donald Trump mal vo štvrtok večer 16-minútový živý príhovor k občanom, v ktorom opäť hovoril o tom, že pri sčítaní iba legálnych hlasov je víťazom volieb vlastne on. Vo svojom vstupe obviňoval demokratov z krádeže volieb vo svoj prospech a sľuboval dohru na súdoch. Svoje tvrdenia však Trump nepodložil žiadnymi dôkazmi.

Po pár minútach sa mnohí diváci stali svedkami nevídanej udalosti, keď niektoré známe televízie ako napríklad NBC, či CBS prejav prerušili a začali slová prezidenta okamžite vyvracať.

Nástrahy prezidentskej demokracie v plnej sile

Spojené štáty americké boli dlhé roky demokraciou, ktorú si mnohé krajiny dávali za vzor a len málokto by si pred pár rokmi vedel predstaviť súčasnú situáciu.

V roku 2016 sa však stal nečakane prezidentom Donald Trump, ktorého mnohí označovali za akýsi experiment. Často bol kritizovaný za svoj vzťah s novinármi a ostrý spôsob komunikácie. S blížiacimi sa voľbami začal Trump a jeho tím čoraz viac konšpirovať a už s predstihom vyhlasoval, že demokrati sa pokúsia o volebný podvod, čím si dopredu budoval pozíciu akejsi obete sprisahania v prípade prehry.

Podobných kandidátov na významné politické funkcie, ktorí sa snažia konšpiráciami spochybniť legitimitu volieb nájdeme vo svete mnoho. Aj na Slovensku si ešte pamätáme na prípad Štefana Harabina, ktorý označoval prezidentské voľby, v ktorých neuspel, za protiústavné. Legitímnosť volieb spochybňoval aj v roku 2006 Robert Fico (Smer), no keďže ich prakticky vyhral a po prvý krát ako premiér zostavoval vládu, tak po voľbách už podvody nespomínal.

V USA ide o oveľa väčší problém, pretože voľby spochybňuje sám úradujúci prezident, navyše v čase, keď je krajina značne polarizovaná.

Tieto udalosti môžu v prípade dlhých ťahaníc na súdoch, umocnených napätou situáciou v spoločnosti v súvislosti s koronakrízou vyústiť vo veľký chaos a nepokoje v krajine.

Tajný vodoznak, ktorý mal dokázať, že demokrati sfalšovali voľby

Bývalý dôstojník CIA Steve Pieczenik prišiel v programe Infowars s informáciou, že volebné lístky obsahujú tajný vodoznak, o ktorom demokrati nevedeli a tým dokážu, že voľby boli jeden veľký podvod. Video do češtiny preložil a na svojich stránkach zdieľa dezinformačný portál aeronet.cz

Pieczenik hovorí o akýchsi tieňových vládnych, vojenských a spravodajských štruktúrach zložených z ľudí lojálnych svojej krajine. Títo ľudia spolu s Trumpom dlho dopredu pripravovali tzv. Sting operáciu a na lístky vytlačili špeciálny QFS Blockchain vodoznak, pomocou ktorého vedia o lístkoch všetko, teda kam išli, kto ich dostal a kde sa nachádzajú.

Ide však o jasný výmysel a konšpiráciu. Volebné lístky totiž nie sú tlačené centrálne federálnou vládou, pretože tlač lístkov je v kompetencii miestnych samospráv, ktoré uzatvoria zmluvu s vybranou tlačiarňou.

V prípade takto sledovaných hlasovacích lístkov by tiež bolo porušené anonymné hlasovanie. Taktiež je problém vôbec nájsť relevantné informácie k údajnej technológii QFS blockchain.

Navyše republikánom teória o zmanipulovaných voľbách nevychádza. V Snemovni reprezentantov uhrali oveľa lepší výsledok ako demokrati a uchmatli im niekoľko kresiel a v hornej komore – Senáte tiež zatiaľ neprišli o väčšinu, takže z tohto pohľadu si republikáni počínali lepšie ako demokrati.

A už len príklad zo štátu Georgia. Tam od roku 1996 neustále vyhrávajú republikáni, celý miestny aparát ovláda strana Donalda Trumpa, guvernér Brian Kemp je jeho priateľom a napriek tomu v tomto štáte vyhral demokrat Joe Biden. Podľa logiky konšpirátorov by tak súčasťou sprisahania mali byť aj republikáni v Georgii.