Andrej Babiš zavádza pri odôvodňovaní rozhodnutia neprijať sýrske siroty

Andrej Babiš zavádza pri odôvodňovaní rozhodnutia neprijať sýrske siroty

Český premiér Andrej Babiš odmieta do Česka prijať 50 sýrskych sirôt. Demagogicky sa pritom odvoláva aj na Komenského či dalajlámu. Obhajuje ho pri tom pochybná mimovládna organizácia.

Bývalý tajný agent, neskôr emeritný profesor, ktorý prednášal o medzinárodnej komunikácii, dezinformáciách a propagande na Bostonskej univerzite Ladislav Bittman vo svojej knihe Medzinárodní dezinformace. Černá propaganda aktivní opatření a tajné akce (2000) tvrdí, že propagandista sa vždy snaží zmiasť verejnosť použitím jazyka a argumentov, ktoré sú v súlade s existujúcimi náladami a predsudkami.

„Jazyk propagandistických a dezinformačných medzinárodných kampaní je jazykom falošných názorov, ktoré parazitujú na existujúcich predsudkoch. Obsah a frazeológia sú určené tak, aby vnášali zmätok do názorov ľudí, urážali národnú hrdosť či náboženské cítenie ľudí a vzbudzovali dojem, že za všetkými existujúcimi problémami stojí vonkajší nepriateľ. Najľahšou obeťou bývajú osoby s vyhranenými radikálnymi názormi ľavicového či pravicového naladenia alebo so silnými nacionalistickými predsudkami. Ak je dezinformačné posolstvo v súlade s ich presvedčením, sú schopní uveriť aj veľmi bizarným obvineniam a konšpiračným teóriám“ (Bittman, 2000: 92).

V septembri sa v duchu tejto definície prezentoval súčasný český premiér Andrej Babiš, ktorý odmietol návrh českej europoslankyne Michaely Šojdrovej (KDU-ČSL) prijať 50 sýrskych sirôt z gréckych a libanonských utečeneckých táborov s odôvodnením, že siroty, o ktoré sa potrebuje postarať, sú aj v Česku.  

S Babišovým rozhodnutím nesúhlasí veľká časť českej opozície, ale aj senátori. 36 členovia senátu podpísali výzvu, aby siroty predsa len prijal.  

Babiš dlhodobo ide v línii, že Česko neprijme žiadneho utečenca. V tejto línii ho podporuje aj prezident Zeman.

Babiš vo svojej rétorike neváha klamať, zavádzať, ale aj manipulovať výroky významných osobností. Za posledných pár týždňov to urobil dvakrát. Raz citoval výrok Jána Amosa Komenského o migrácii, ktorý však Komenský nepovedal.

Druhý raz skrátil výrok dalajlámu, ktorý na konferencii vo švédskom Malmö povedal na adresu utečencov: „Prijmite ich, pomôžte im, vzdelávajte ich… ale nakoniec by mali rozvíjať svoju vlastnú zem.“ Dalajláma taktiež povedal: „Myslím, že Európa patrí Európanom.“

Babiš dalajlámové výroky jemne upravil, tak aby sa mu hodili. Vo svojom poste na Facebooku vynechal „prijmite ich“.

V otázke prijatia sýrskych sirôt sa Babiša zastala aj mimovládna organizácia Mezinárodní dětský kříž, ktorá sa vraj zaoberá pomocou utečencom. Jej riaditeľka Tatiana Horáková napísala komentár na server Lidovky.cz, ktorý patrí do Babišovho mediálneho konzorcia Mafra.

Horáková sa v komentári Babiša zastávala. Prevzal ho aj český dezinformačný server Parlamentní listy, ktorý v titulku dokonca zmenil názov organizácie na Červený kríž. Lidovky aj Parlamentní listy neskôr komentáre stiahli.

Problém s touto organizáciou je ten, že je tajomná a medzi organizáciami, ktoré pomáhajú utečencom, ju nikto nepozná. Vo svojom článku sa na ňu podrobnejšie pozrel novovznikajúci český denník Nový deník.

Horáková v komentári tvrdí, že vo vojnových konfliktoch pomáhajú deťom už 26 rokov, a preto vedia, že predstavy europoslankyne Šojdrovej sú naivné. Horáková vystupuje ako lekárka, s praxou v Česku a na Slovensku, ale ani v jednej krajine nie je v registri lekárov.

V texte nesedí ani Horákovej tvrdenie, že bude o situácii so sirotami rokovať s Babišom a Šojdrovou. To však poprela hovorkyňa vlády Petra Doležalová, podľa ktorej sa rokovania nemá zúčastniť žiadna pani Horáková.

Nový deník sa snažil Horákovú kontaktovať telefonicky aj cez SMS, ale bez odozvy. Po vydaní článku sa redakcii ozval muž, ktorý sa predstavil ako viceprezident Medzinárodného detského kríža MUDr. Rossi. Požiadal o zaslanie otázok emailom. Nakoniec na ne neodpovedal.

Zaujímavé je, že Horákovej organizáciu nepoznajú ani ďalšie organizácie, ktoré pomáhajú utečencom ako napríklad Človek v tiesni alebo Lekári bez hraníc.

Oficiálne sídli Mezinárodní dětský kříž v tej istej budove ako KSČM či ľavicovo naladené Haló noviny. Podľa miestneho vrátnika však do jeho kancelárie nikto nechodí.

Organizácia vznikla v roku 2002 pod názvom Helios, súčasný názov nesie od roku 2015. O zvláštnych aktivitách Heliosu písal už denník SME v roku 2007. SME o tejto organizácii písal, lebo verejne chválila vtedajšieho slovenského premiéra Roberta Fica. Fico vtedy počas návštevy Líbye označil bulharské zdravotné sestry a palestínskeho lekára, ktorým hrozil trest smrti, za páchateľov.

Hoci teraz Mezinárodní dětský kříž prijímanie utečencov nepodporuje, ešte v roku 2015 vyzýval vládu, aby siroty zo Sýrie prijala.  

Horáková je držiteľkou rádu Elišky Přemyslovny. Dostala ho v neprítomnosti v roku 2017. Prezidentom Nadačného fondu Elišky Přemyslovny je bývalý poslanec xenofóbneho hnutia Úsvit přímá demokracie Karel Andrle Sylor. V správnej rade fondu je aj bývalý sekretár Úsvitu Jan Zlivar a Sylorov asistent Pavel Kozdera. Medzi sponzormi rádu je aj Babišov Agrofert.

Nový deník nakoniec zistil, že komentár, ktorý Lidovky.cz zverejnili a neskôr stiahli, je stanovisko Horákovej, ktorá ho poslala osobne Babišovi a ten ho cez svoju asistentku poslal do Lidoviek.

Spojitosť medzi migráciou a fake news sa nedávno v Česku skloňovala aj s dezinformačným videom, ktorý natočil jeden český policajt na Kréte.

Video malo podľa neho dokazovať, ako média inscenujú falošné zábery topiacich sa migrantov, ktoré následne prezentujú ako realitu. Video, ktoré začala zdieľať facebooková skupina AntiKavárna, sa stalo virálne a po celej Európe ho videlo 1,2 milióna ľudí. Zdieľali ho mnohé dezinformačné média.

V skutočnosti však nešlo o žiadnu inscenáciu. Topiacich ľudí natáčala grécka režisérka Eleni Vlassi ku svojmu dokumentu o gréckych utečencoch, ktorí v rokoch 1919 – 1922 utekali pred grécko-tureckou vojnou.

Policajtom, ktorý toto dezinformačné virálne video nakrútil, je Marek Chrastina, ktorý pre iRozhlas.cz povedal, že ho to mrzí.  

Ak štát myslí boj s dezinformáciami vážne, mal by zaistiť, aby štátne zložky, verejné inštitúcie a ich predstavitelia vedome ani nevedome nešírili dezinformácie. To sa však netýka len Česka alebo Slovenska.

Príkladom môže byť Nemecko, kde šéf kontrarozviedky Hans-Georg Maassen spochybňoval autenticitu videa, ktoré zachytávalo útoky neonacistov na cudzincov v Chemnitzi. V Chemnitzi sa konali protesty po vražde Nemca, z ktorej sú podozriví migranti. Maassen tvrdil, že mohlo ísť o cielené šírenie fake news. Neskôr však priznal autenticitu videa a svoje výroky odvolal.

Maassen bol v Nemecku pod veľkým tlakom. Čelil dokonca obvineniam, že krajne pravicovej strane AfD poskytol citlivé informácie z výročnej správy svojho úradu.

Nemecká vláda nakoniec Maassena odvolala. Na prekvapenie všetkých vláda však vyhlásila, že menuje Maasena štátnym tajomníkom ministerstva vnútra. V praxi to v podstate znamená vylepšenie jeho pozície.