Andrej Kiska: Sme terčom, ktorý sa nebráni

Andrej Kiska: Sme terčom, ktorý sa nebráni

Slovensko sa podľa prezidenta Andreja Kisku nedokáže brániť šíreniu dezinformácií a poloprávd, ktoré predstavujú jedno z vážnych ohrození Slovenska.

Slovenský prezident vo štvrtok vystúpil pred diplomatmi a odborníkmi na zahraničnú a bezpečnostnú politiku na výročnej konferencii, ktorú organizovala mimovládna organizácia SFPA spolu s ministerstvom zahraničných vecí. Hodnotil na nej výkon zahraničnej politiky v uplynulom roku.

Andrej Kiska upozornil, že Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande „robia veľmi málo, nerobia takmer nič“. Dodal, že „sme terčom, ktorý sa nebráni“. Považuje to za nezodpovedné správanie, ktoré nemá obdobu ani u našich najbližších susedov.

Podľa prezidenta sa dezinformácie a šírenie poloprávd udomácnili v komunikácii extrémistických strán, ale aj v populizme veľkej časť politickej scény.

Ministerstvu odporučil, aby hľadalo nové komunikačné kanály, akými vie verejnosti poskytovať dostatočné informácie. Vyzdvihol napríklad diskusnú reláciu televízie TA3, v ktorej vystúpil štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok.

Po prezidentovi vystúpil predseda vlády Robert Fico. Na rozdiel od neho sa informačnej vojne vôbec nevenoval. Kým prezident Kiska v prejave upozornil aj na „kremeľskú propagandu“, premiér Fico v súvislosti s Ruskom povedal „naši ruskí priatelia“. Za najväčšiu hrozbu pre Slovensko stále označuje migrantov.