Bielorusko: Ako sa z narodeninového komika stal koordinátor protestov v exile

Bielorusko: Ako sa z narodeninového komika stal koordinátor protestov v exile

V roku 2015 publikoval tínedžer Stepan Putilo sarkastickú pesničku o predvolebnej kampani Alexandra Lukašenka na svojom YouTube kanáli. Dnes jeho správy sleduje viac ako dva milióny ľudí a stal sa dôležitým zdrojom informácií pre bežných smrteľníkov.

V priebehu protestov, ktoré už niekoľko týždňov zmietajú Bielorusko, nadobudli pravdivé a aktuálne informácie cenu zlata. Kým režim Alexandra Lukašenka plošne zablokoval prístup k internetu, pozastavil opozičnú televíziu a webové stránky, či povyhadzoval novinárov, ktorí odmietli šíriť jeho propagandu, dvadsaťdva-ročný Putilo zožal úspech.

Prostredníctvom kanálu Nexta v aplikácii Telegram Putilov tím niekoľkých ľudí pomáhal koordinovať protesty v Bielorusku, on sám však sedel v stráženej budove v Poľsku.

Nexta šírila aktuálne informácie o protestoch, ale taktiež publikovala mapy s označením, kde sa nachádza polícia, či kde sa môžu protestujúci skryť do bezpečia. Okrem toho mali užívatelia prístup ku kontaktom na právnikov, aktivistov v oblasti ľudských práv, ale aj k informáciám, ako obísť internetový blackout v krajine.

Od vtipných videí k narodeninám až k dokumentárnemu filmu

Stepan Putilo zpočiatku produkoval vtipné videá pre členov rodiny, no neskôr jeho aktivity nabrali politický rozmer. K jeho kanálu Nexta na YouTube sa v roku 2018 pridal rovnomenný kanál v aplikácii Telegram.

O rok neskôr Putilo vytvoril dokument o Lukašenkovi a jeho režime, ktorý má viac ako tri milióny zhliadnutí. “Film detailne hovorí o tom, ako nám Lukašenko ukradol našu krajinu, naše sny, slobodu, budúcnosť a 25 rokov života,” konštatoval Putilo pre BBC.

S bieloruskými voľbami v roku 2020 sa Nexta ešte viac zviditeľnila. V priebehu pár dní zvýšila pravidelnú sledovanosť o viac ako milión používateľov.

Chýba fact-checking a nejasné je aj financovanie

Putila však kritizujú aj opoziční bieloruskí predstavitelia. Vytýkajú mu samotný formát, keď  správy publikujú bežní ľudia, čo komplikuje ich overovanie a narúša ich dôveryhodnosť. Problém vidia aj vo fact-checkingu. Putilo so svojím tímom vo Varšave len ťažko dokáže overiť všetky informácie, fotky a videá z bieloruských ulíc, zatiaľ čo on sám sedí v exile v inom štáte.

Samotný Putilo tvrdí, že financovanie kanálu pochádza od podporovateľov, v minulosti jeho fungovanie platil aj z univerzitného štipendia. Kanál tak nemá obsahovať žiadne reklamy. Jeho spolupracovník však tvrdí presný opak – Nexta údajne neeviduje žiadne finančné dary, funguje len prostredníctvom zisku z reklám.

Napriek nezrovnalostiam však Nexta zohráva zatiaľ kľúčovú úlohu v koordinácii protestov. Vypĺňa tak informačné vákuum, ktoré nárazovo vzniká pri blokácii etablovaných opozičných médií.