Boris Johnson blokuje zverejnenie správy o ruskom vplyve vo Veľkej Británii

Boris Johnson blokuje zverejnenie správy o ruskom vplyve vo Veľkej Británii

Vzhľadom na rozpustenie dolnej snemovne pre volebnú kampaň správu zrejme dostane až nový parlament. 

Predseda spravodajskej a bezpečnostnej komisie Dominic Grieve hovorí, že správu o ruskom vplyve vo Veľkej Británii tajné služby vypracovali a preverili už v marci tohto roku. Komisia správu poslala premiérovi Borisovi Johnsonovi na konečné potvrdenie 17. októbra. 

Johnson sa s ňou mal vyrovnať do desiatich dní od doručenia. Až potom sa môže dostať do parlamentu. Grieve tvrdí, že premiér musí mať na nedodržanie lehoty dobré vysvetlenie. Doteraz s ním však neprišiel. 

Johnson správu stále nepodpísal a vyhol sa tým jej predloženiu do parlamentu, keďže ten je oficiálne od stredy 6. novembra rozpustený kvôli začínajúcej kampani pred voľbami, ktoré budú v Británii 12. decembra. Podľa zákona musí byť parlament rozpustený 25 pracovných dní pred voľbami. 

Člen spravodajskej a bezpečnostnej komisie za Johnsonovu Konzervatívnu stranu Keith Simpson nerozumie, prečo by správa nemohla byť zverejnená. 

Ďalší zástupca Konzervatívnej strany v komisii Richard Benyon tvrdí, že správa by mala byť zverejnená, pretože sa okolo nej vytvárajú rôzne konšpiračné teórie. 

Už dnes bývalý minister zahraničia za Johnsonovej vlády Christopher Pincher hovorí, že nie je dôvod na okamžité podpísanie správy, pretože tá musí prejsť dôkladnou kontrolou tajných služieb. 

Grieve však tvrdí, že kontrolou už prešla a tajné služby nijako nenaznačili, že by zverejnenie správy mohlo narušiť ich súčasné operácie. 

Podľa opozičných labouristov sa premiér snaží zakryť skutočný rozsah zasahovania Kremľa do britskej politiky a snahy Kremľa o infiltráciu do štruktúr Konzervatívnej strany. 

Pripomeňme si, že Kremľom ovládaná trolia farma Internet Research Agency šírila na sociálnych sieťach pred aj počas britského referenda o zotrvaní v Európskej únii správy, ktoré nabádali voličov voliť za odchod Británie z Únie. 

Vedci z univerzít v Swansea a Berkeley analyzovali 156-tisíc falošných účtov z Ruska, z ktorých za 48 hodín pred referendom prišlo 45-tisíc tvítov. Tieto príspevky mohli mať podľa vedcov aj stovky miliónov videní, pričom väčšina z nich nabádala ľudí voliť za brexit. O predmetnom výskume a zasahovaní Kremľa do referenda o brexite sme písali tu.