Briti podcenili ruské aktivity pri konaní vlastných referend

Briti podcenili ruské aktivity pri konaní vlastných referend

Podľa správy parlamentnej spravodajskej a bezpečnostnej komisie sa Rusi jednoznačne snažili ovplyvniť škótske referendum o nezávislosti v roku 2014, avšak pri vyšetrovaní ruského zasahovania do referenda o vystúpení z EÚ v roku 2016 vláda a tajné služby zlyhali.

Britský premiér Boris Johnson dostal správu o ruskom vplyve vo Veľkej Británii na podpis ešte v októbri 2019, avšak pred decembrovými parlamentnými voľbami ju odmietol odobriť. Písali sme o tom napríklad tu.

Po mesiacoch otáľania, Briti dlho očakávanú správu zverejnili až teraz, v júli 2020. Hoci neponúka to, čo možno mnohí očakávali (napr. akú veľkú úlohu zohrávali Rusi pri Brexite), prináša však niekoľko dôležitých zistení.

Veľká Británia ako cieľ spravodajských operácií

Správa kriticky upozorňuje na silný vplyv Ruska vo Veľkej Británii. Tá je po USA a NATO tretím najčastejším cieľom jeho spravodajských operácií.

Veľká Británia bola podľa komisie „jasným cieľom“  dezinformačných kampaní sprevádzajúcich voľby.

Aj napriek tomu, britské spravodajské služby a vláda podcenili ruské aktivity na britskom území.

Správa taktiež upozorňuje na úlohu sociálnych sietí v šírení dezinformácií. Tie zatiaľ vo svojich úlohách v boji proti dezinformáciám zlyhávajú.

Rusov podcenili, hoci mali dôkazy už predtým

V správe komisia síce konštatuje, že žiadne úspešné zasahovanie do referenda o Brexite nebolo zistené. Je to však skôr výsledok nečinnosti a vyhýbaniu sa vyšetrovania zo strany vlády a spravodajských služieb.

Členovia komisie tvrdia, že nemôžu s istotou tvrdiť, či Kremeľ do referenda úspešne zasahoval, alebo nie, pretože nebola vyvinutá dostatočná snaha zistiť to.

Britské spravodajské služby a vláda sú v parlamentnej správe kritizované, za to, že nepodnikli dostatočné opatrenia počas referenda o Brexite. A to aj napriek tomu, že mali indície o ruských informačných kampaniach pred referendom o nezávislosti Škótska v roku 2014.

Správa kritizuje aj úlohu vlády vo vyšetrovaní možných ruských zásahov do britského referenda. Spolu so spravodajskymi službami nevyužili všetky dostupné možnosti na odhalenie ruských operácií.

Vláda ani spravodajské služby nebrali v plnej miere na vedomie už zdokumentované pokusy ruských médií ako RT a Sputnik, prácu ruských trollov, botov a odhalené kampane na sociálnych sieťach.

Komisia v správe taktiež upozorňuje, že na rozdiel od USA, nedostala žiadne posúdenie ruského zasahovania do referenda bezprostredne po jeho konaní.

Správa tiež upozorňuje, že žiadna organizácia vo Veľkej Británii si nezobrala pod svoj patronát ochranu britských demokratických procesov, čo je podľa členov komisie chyba.

V správe zároveň vyzývajú na užšiu spoluprácu so sociálnymi sieťami, ktoré musia zaistiť, že sa ich produkty nestanú nástrojom nepriateľských aktivít.

Kremeľ v reakcii na správu už tradične odmietol, že by niekedy zasahoval do volebných procesov iných krajín a správu označil za ďalší prejav rusofóbie.

Podľa Johnsonovej vlády Rusi do referenda nezasiahli

Britský minister zahraničia Dominic Raab odmietol, že by vláda aktívne nekonala proti ruskému zasahovaniu do britských demokratických procesov. Podľa britskej vlády nie sú žiadne dôkazy o úspešnom zasahovaní do referenda o Brexite.

Aktuálna vláda Borisa Johnsona vzišla z vnútornej krízy a je jednoznačne probrexitová, preto by spochybňovanie regulérnosti referenda spochybnilo samotnú vládu.

Minister Raab tvrdí, že vláda dlhodobo odhaľuje potencionálne hrozby a buduje stále silnejšiu obranu proti ním. Rusko podľa neho patrí k najvyšším prioritám v oblasti národnej bezpečnosti.

Minulý týždeň Raab napríklad oznámil, že takmer s istotou môže potvrdiť zasahovanie Ruska do minuloročných parlamentných volieb. Rusi podľa neho stoja za únikom dokumentov k obchodnej dohode medzi Veľkou Britániou a USA.

Britské národné centrum kybernetickej bezpečnosti, takisto minulý týždeň, oznámilo, že ruskí hekeri sa snažili nabúrať do organizácií, ktoré sa zaoberajú vývojom vakcíny proti koronavírusu.

Ruskí oligarchovia sa majú vo Veľkej Británii dobre, a to je zle

Správa zároveň tvrdo kritizuje benevolentný prístup doterajších vlád Veľkej Británie voči ruským oligarchom a ich (nie vždy čestne zarobeným) peniazom.

Veľká Británia nechala ruských a často Putinovi blízkych oligarchov, vybudovať si na svojom území vplyvné biznis prostredie, ktoré siaha hlboko do britskej politiky.

Oligarchovia to využívajú na nadväzovanie kontaktov s britskými politickými špičkami a podporou širokého spektra rôznych politických, kultúrnych, akademických, PR organizácií.

Prepojenie ruskej oligarchie na miestnu politickú scénu predstavuje podľa správy veľké riziko pre Veľkú Britániu, pretože títo oligarchovia často podporujú ruské záujmy na úkor britských a sú využívaní ruskými tajnými službami.

Správa tiež tvrdí, že niektorí členovia ruskej elity blízkej Putinovi podporujú vo Veľkej Británii politické strany a snažia sa v nich mať vplyv.

Za preskúmanie takisto stoja úzke kontakty a obchodné záujmy niektorých členov hornej komory britského parlamentu (tzv. House of Lords) v Rusku.

Špióni ste vítaní

Ako reakciu na túto správu chcú Briti sprísniť svoje bezpečnostné zákony. V pláne by mohol byť zákon, ktorým by sa sťažil príchod a pobyt špiónov vo Veľkej Británii.

Podľa správy sú totiž súčasné zákony proti pôsobeniu zahraničných špiónov slabé a potrebovali by novelizovať, pretože v súčasnosti byť cudzím agentom vo Veľkej Británii nie je ani len protizákonné.