Britská rozviedka má zastaviť ruské konšpirácie o vakcíne na COVID-19

Britská rozviedka má zastaviť ruské konšpirácie o vakcíne na COVID-19

Podľa konšpirátorov z Ruska premení britská vakcína ľudí na opice. Na boj s falošnými správami využívajú britskí špióni softvér pôvodne určený na boj proti Islamskému štátu.

Britská spravodajská služba GCHQ spustila kybernetickú ofenzívu proti antivaxerskej propagande. Veľká časť dezinformácií sa má šíriť z Moskvy.

Vláda Veľkej Británie považuje riešenie šírenia falošných informácií o očkovaní za rastúcu prioritu, a to vzhľadom na to, že prebieha vývoj domácej vakcíny proti novému koronavírusu. „GCHQ dostala pokyn, aby zastavila antivaxerov na internete na sociálnych sieťach,“ uvádza vládny zdroj, na ktorý sa odvoláva denník The Times.

Rusko obvinili zo špionáže

Rusko bolo taktiež obvinené zo špionáže vo Veľkej Británii, Kanade a USA, s cieľom ukradnúť výskum ohľadom vakcíny proti COVID-19.

Varovanie o špionáži prišlo od viacerých inštitúcií. Informovalo o nej napríklad britské Národné kyber-bezpečnostné centrum (NCSC), Národná bezpečnostná agentúra USA (NSA) či kanadské Centrum pre komunikačnú bezpečnosť (CSE).

Cieľom britských kyber-agentov je boj proti aktivite Ruska, ktoré sa má snažiť využiť pandémiu na podkopanie Západu a podporu ruských záujmov.

Rozviedka sa má zamerať na potieranie konšpirácií a narušenie cudzích kybernetických operácií zodpovedných za ich šírenie. Použiť má na to softvér, ktorý pôvodne využívala v boji proti propagande a verbovaniu nových bojovníkov za Islamský štát. Pomocou neho je schopná zašifrovať ich obsah tak, aby k nemu stratili prístup.

Zároveň však bude GCHQ zasahovať len proti dezinformáciám, ktoré sú šírené štátnymi aktérmi. Proti britským občanom, ktorí budú šíriť dezinformácie na internete, zasahovať nebude.

Premení nás vakcína na opice?

Už v októbri sme informovali o ruskej dezinformačnej kampani, ktorej cieľom je zdiskreditovať britskú vakcínu. Podľa ruských konšpirátorov má vakcína, na ktorú má licenciu farmaceutická firma AstraZeneca premeniť ľudí na opice. Ich argumentom je, že pri výrobe vakcíny sa využil vektor v podobe šimpanzieho adenovírusu.

Ruská ambasáda v Británii informácie dementovala. Konšpirácie sa však objavili aj v ruskej štátnej televízii. Obrázky, videá a internetové mémy zobrazovali ľudí ako šimpanzy a napríklad britský premiér Boris Johnson bol vyobrazený ako bigfoot.

Rusko by na spustenie dezinformačnej kampane aj malo dôvod. Cieľom môže byť vyvolanie nedôvery v britskú vakcínu medzi ľuďmi. Kampaň totiž mieri aj na Brazíliu a Indiu, do ktorých má Rusko eminentný záujem dodať svoju vlastnú vakcínu Sputnik V.