Budúci rakúsky kancelár je raz Sorosov spojenec, inokedy nepriateľ

Krátko po voľbách vyšla vymyslená správa, že Sebastian Kurz z krajiny vypovedal mimovládnu organizáciu Open Society Foundations z Rakúska.

V nedeľu 15. októbra 2017 sa stal víťazom rakúskych volieb 31-ročný predseda ÖVP Sebastian Kurz. Pravdepodobne sa stane najmladším kancelárom v Európe.

Už 19. októbra 2017 vyšiel na webovej stránke YourNewsWire.com článok, podľa ktorého Kurz vyhostil z krajiny mimovládnu organizáciu Open Society Foundations. Založil ju finančník George Soros. Rodák z Budapešti sa stal jedným z najbohatších a najvplyvnejších ľudí na svete, a preto je často terčom konšpirátorov. Tí ho predstavujú ako vládcu sveta, pričom každý, kto je s ním spojený, je automaticky označovaný za nepriateľa národa.

Lenže Kurz v skutočnosti ešte ani nezasadol do úradu a aj keby Sorosovu organizáciu chcel zrušiť, nemohol to urobiť. V Rakúsku navyše ani nepôsobí pobočka Open Society Foundations, ktorú by mohli z krajiny vykázať.

Nešlo však o prvú dezinformáciu v spojitosti s dvojicou Kurz-Soros. Tá prvá však bola presne v opačnom duchu a ešte počas predvolebnej kampane prinášala „fotoshopové“ obrázky oboch mužov. Kurza správa označovala za člena Sorosovej siete. Vinila ho aj z toho, že pripravuje novú cestu pre migrantov do Európy. V skutočnosti však stránky, na ktorých sa objavili tieto správy, boli súčasťou kampane Christiana Kerna zo strany SPÖ. Jeho kampaň až do 14. augusta viedol izraelský politický poradca Tal Silberstein. SPÖ s ním však prerušila kontakty, keď vyšlo najavo, že pral špinavé peniaze v Izraeli. Objavili sa však dohady, že stránky i naďalej spravoval Silberstein.

Spomínané správy o Kurzovi sú, samozrejme, lži. Stránka YourNewsWire je považovaná za jedného z najväčších šíriteľov ruskej propagandy. Správu o Kurzovom nariadení šírila najmä prostredníctvom sociálnych médií.

ŽIADNE KOMENTÁRE