České protivládne protesty na Letnej sprevádzali dezinformácie

Konšpirátori spochybňovali počet účastníkov a tvrdili, že im organizátori platili 500 korún.

V predvečer osláv 30. výročia Nežnej revolúcie sa na pražskej Letenskej pláni konal protest združenia Milon chvilek pro demokracii. Demonštrovať prišlo podľa odhadov 200- až 300-tisíc ľudí.

Podľa portálu Manipulátoři.cz sa o proteste objavilo niekoľko hoaxov. V prvom rade sa šírili dezinformácie o počte účastníkov. Pred samotným protestom sa na sociálnych sieťach objavila upravená fotka demonštrujúceho davu, kde bol počet demonštrantov umelo nafúknutý skrytými “klonmi”. Na konte Sorry News má vyše 400 zdieľaní, publikovaná bola s popisom “Davy na Letnej so svojimi klonmi”.

Zdieľaná bola dokonca aj na Slovensku v skupinách ako Nedôverujem ex-prezidentovi Kiskovi, ani prezidentke Čaputovej, či v skupine Som vlastenec, volím stranu Vlasť. V skutočnosti však nepochádza z pražského protestu.

Pôvodne išlo o fiasko Gordona Ramseyho z roku 2011, keď sa producenti jeho šou MasterChef snažili zamaskovať nízku účasť na natáčaní. Okrem toho je na fotke viditeľný akýsi múr alebo budova v pozadí – nič podobné na Letenskej pláni v Prahe však nenájdete.

Falošné fotografie či polemiky o účastníkoch neboli jediným hoaxom. Manipulátoři.cz spomínajú aj teóriu o odmene vo výške 500 korún pre každého zúčastneného. Plagát, ktorý koloval po sociálnych sieťach, sľuboval účastnícky príspevok, zabezpečené občerstvenie a dokonca aj dopravu autobusom na miesto konania protestu.

Tvorca falošnej správy si však nedal na grafike záležať a na vyfabrikované časti letáku použil odlišný font. Text teda opticky neladil so zvyškom plagátu. Teóriu o odmene spochybňuje aj finančná náročnosť jej vyplácania. “Predpokladajme, že na akciu z miest mimo Prahu dorazí povedzme 100-tisíc ľudí (minule to bolo celkovo 250- až 300-tisíc ľudí). Vynásobené 500 kč plus povedzme s obedom by to znamenalo nejakých 65 miliónov korún na akciu. Je nesporné, že takú čiastku spolok k dispozícii nemá,” vypočítavajú Manipulátoři.cz.

zdroj: manipulatori.cz

O protestoch na Letnej sa šírili aj falošné reťazové e-maily. Portál iRozhlas priniesol prepis jedného z nich, v ktorom sa tiež spomína účastnícky príspevok, občerstvenie a doprava zadarmo či dokonca aj pridelený transparent.

Na Facebooku sa podľa Manipulátoři.cz objavila aj fotka päťstokorunového príspevku v obálke. Tú mal nájsť vo svojej poštovej schránke Vítězslav Novák, člen strany SPD Tomia Okamury. Na obálke stál odkaz: “Ďalšie dostanete dnes na Letnej, 14:00, Ďakujem, GS”.

zdroj: manipulatori.cz

Konšpirácie a dezinformácie o protivládnych protestoch neostali iba na sociálnych sieťach. Falošné správy o zaplatených účastníkoch v minulosti šíril napríklad aj bývalý český prezident Václav Klaus. Tou istou konšpiračnou teóriou sa bránil aj premiér Andrej Babiš už minulý rok. Tvrdil, že protivládnych demonštrácií sa zúčastnili ľudia na objednávku.

Václav Klaus sa za svoje výroky ospravedlnil. Súčasný český premiér sa pre ne ocitol pred súdom, ktorý rozhodol, že sa musí ospravedlniť. Andrej Babiš sa však proti rozhodnutiu prvostupňového súdu odvolal.

ŽIADNE KOMENTÁRE