Chceli by ste pracovať v švédskej továrni na trollov? Pomôžu vám krajne pravicové kontakty

Chceli by ste pracovať v švédskej továrni na trollov? Pomôžu vám krajne pravicové kontakty

Švédsky novinár Mathias Ståhle sa rozhodol odhaliť prácu švédskych trollovacích firiem a pod falošným menom do jednej z nich prenikol. Ešte predtým sa však na sociálnych sieťach pripojil k niekoľkým komunitám, ktoré vyznávajú krajne pravicové hodnoty. To na jeho budúcich zamestnávateľov urobilo dojem a rýchlo si získal ich dôveru. Potom prišli prvé inštrukcie…

Nedávno sme v inom článku informovali, že propaganda v škandinávskych krajinách funguje predovšetkým na báze trollovania. Trollovia sa tu zameriavajú najmä na novinárov a komentátorov, ktorých telefonicky konfrontujú s vopred vymysleným scenárom, pričom celý hovor nahrávajú a následne upravia podľa predstáv svojho trollského šéfa.

Takémuto nafingovanému hovoru čelila aj editorka švédskeho denníka Eva Burman. Troll, ktorý sa vydával sa za zmäteného čitateľa, sa jej pýtal na obsah jej článkov. Nešlo mu však o žiadne konštruktívne odpovede na jeho otázky, jeho zámerom bolo Evu vydesiť a následne jej odpovede v upravenej nahrávke zostrihať tak, aby mali rasistický a neznášanlivý podtón. Takto upravená nahrávka bola následne publikovaná na YouTube pod názvom: Šéfredaktorka nazýva občanov rasistami.

Ako presne fungujú tieto továrne na trollov, sa rozhodol zistiť švédsky novinár Mathias Ståhle. Pod menom Johan sa na sociálnych sieťach pridal k niekoľkým komunitám, ktoré vyznávajú krajne pravicovú ideológiu. Vďaka tomu sa dostal do povedomia ,,organizácie“ Granskning Sverige, ktorá vo Švédsku ako jedna z najaktívnejších šíri propagandu a xenofóbiu. Johan si rýchlo získal jej dôveru. Keď dostal inštrukcie komu telefonovať a na aké témy sa pýtať, kam v rozhovore respondenta dostať a kedy je vhodné hovor ukončiť, mohol sa pustiť do trollovania.

Odmena za zverejnenie upravenej nahrávky je tisíc švédskych korún, čo je približne 110 eur. Odvíja sa však od jej úspechu na internete. Nahrávka teda musí zaujať. Aby sa jej to podarilo, trollovia dostávajú od svojich nadriadených presné inštrukcie, ako majú pri telefonovaní postupovať a komu vôbec treba telefonovať. Ako prvej mal ,,Johan“ telefonovať švédskej cirkvi:

,,…mohol by si sa ich spýtať na ich pozitívny postoj ku gayom? Ježiš predsa povedal, že muži by nemali spávať s mužmi, ale dnes cirkev sobáši homosexuálov a navyše existuje množstvo homosexuálnych párov aj medzi kňazmi…“

Podobných inštrukcií, ktorých účelom je šíriť homofóbiu, xenofóbiu či islamofóbiu, existuje celý rad a trollovia k nim majú prístup na svojich stránkach. Tam zároveň upravujú a spracúvajú klipy, a prebieha tu aj komunikácia medzi trollmi a ich vedúcimi.

Je veľmi náročné, ak nie nemožné, odhaliť pravú identitu jednotlivých trollov a ľudí, ktorí za nimi stoja. Všetko totiž prebieha v absolútnej anonymite. Je však jasné, že všetkých spája spoločná záľuba – pravicový extrémizmus, ktorého cieľom je šíriť neznášanlivosť.