Čína cez WeChat sleduje a masíruje ľudí

Čína cez WeChat sleduje a masíruje ľudí

Americký prezident najprv vytiahol do boja s čínskou sociálnou sieťou TikTok, najnovšie sa snaží v USA zakázať aj platformu WeChat. Podľa New York Times môže ísť o šikovný špehovací a propagandistický nástroj čínskej vlády.

Začiatkom augusta oznámil americký prezident Donald Trump ban na dve čínske aplikácie – TikTok a WeChat. Zatiaľ čo tá prvá vzbudila vlnu pohoršenia aj v našich končinách, aplikácia WeChat američanov až tak hlboko nezasiahla.

Denník New York Times pritom opisuje príbeh pani Joanne Li z Kanady, ktorá WeChat používala na spojenie s čínskymi príbuznými a mala po ruke správy z Číny.

Najprv si nič podozrivé nevšimla. Po čase však zistila, že správy v aplikácii sa diametrálne odlišujú od reality, a navyše obsahovo išlo o dezinformácie mierené proti Západu (v jej prípade proti Kanade), či vyslovene o nepodložené konšpirácie.

Aplikácia sama o sebe totiž predstavuje veľmi šikovnú symbiózu rôznych technologických vychytávok – od čítania správ, cez komunikáciu s rodinou, až po platenie účtov, či objednávanie jedla. WeChat ponúka široké spektrum služieb, uľahčuje užívateľom život a spája čínsku komunitu po celom svete.

Prostredníctvom aplikácie však čínske vojsko komunikuje so svojimi ambasádami v USA, vláda pozorne sleduje obsah, ktorí používatelia zdieľajú a taktiež neváha zakročiť, pokiaľ zdieľané informácie nie sú podľa jej predstáv. Napísať niečo v duchu Free Tibet alebo Taiwan vyžaduje skutočne veľkú odvahu.

Zbaviť sa aplikácie nebude jednoduché. Vymazať ju a nájsť si inú alternatívu nie je riešenie. WeChat je tak hlboko spätý s čínskou spoločnosťou, zvykmi, históriou a komunitou, že aktuálne neexistuje žiadny ekvivalent, ktorý by ho nahradil. Je to niečo podobné, ako na Slovensku dominantný Facebook. Viacerí Číňania mimo krajiny si uvedomujú riziká, ale z praktického dôvodu WeChat používajú aj naďalej.

Bezpečnostná hrozba?

Trumpovi nesympatický TikTok a WeChat fungujú rozdielne. Kým TikTok cielil na celosvetovú popularitu, ktorú aj dosiahol; WeChat mal spájať primárne čínsku komunitu. Aj napriek tomu však môže monitorovať ich životy v zahraničí spolu s presahom na ich okolie. A to sa Spojeným štátom nepáči.

Spor o aplikácie je len úlomkom väčšej skladačky. V súčasnej dobe sa konflikt medzi Čínou a USA nedotýka len technológií, ale aj médií, či diplomacie, kultúry a výskumu.