Číňania platili kurz na Karlovej univerzite, šíril nekritické postoje a propagandu

Číňania platili kurz na Karlovej univerzite, šíril nekritické postoje a propagandu

Českí akademici sa zúčastnili aktivít, pred akými nedávno varoval riaditeľ tajnej služby.

V apríli minulého roku upozornil český portál Hlídací pes na kontroverzný predmet vyučovaný na Karlovej univerzite (UK). Nekriticky oslavoval projekt Novej hodvábnej cesty a šíril pročínsku propagandu.

 Denník Aktuálne.cz informoval, že okrem rozličných konferencií Karlovej univerzity platila aj tento kurz čínska ambasáda. Tá už podľa denníka univerzite skryto poslala viac než 1,2 milióna českých korún a preplatila aj faktúru za vyučovaný predmet.

Vystaviť ju mal bývalý šéf Česko-čínskeho centra UK a bývalý vedúci Strediska pre bezpečnostnú politiku Miloš Balabán. Pred niekoľkými dňami sa s Fakultou sociálnych vied UK (FSV UK) dohodol na odstúpení. Spolu s ním opúšťajú akademickú pôdu aj jeho dvaja kolegovia.

Samotný predmet bol dlhodobo kritizovaný za neobjektívne prezentovanie čínskeho režimu, či za zdroje, z ktorých mali študenti čerpať. Jedným zo základných učebných materiálov bol napríklad vládny denník Komunistickej stranyChina Daily.

Čínska propaganda však nezostala len v pražských laviciach. Najlepším študentom z kurzu bol ponúknutý osemdenný výlet do Číny. Stačilo napísať kvalitnú esej – Balabán si podľa slov študentov mal vybrať účastníkov cesty sám.

Český týždenník Respekt priniesol svedectvá študentov, ktorí sa kurzu, ale aj samotnej cesty zúčastnili. Ich názory sa však rozchádzajú. Niektorí si kurz pochvaľovali, iní k nemu pristupovali kritickejšie. Podľa výpovedí študenti vedeli o čiastočnej angažovanosti čínskej ambasády – mala platiť cestu tým úspešnejším.

„Fakturujeme vám za služby súvisiace s realizáciou kurzu One Belt One Road Initiative vrátane prekladu podkladových materiálov,“ stojí podľa Aktuálne.cz na faktúre vo výške 69 206 korún. Vystavila ju súkromná spoločnosť Stredisko bezpečnostnej politiky, s.r.o. (SBP), ktorú Balabán spoluvlastní. Názov Balabánovej spoločnosti je však identický s nezávislým výskumným inštitútom Karlovej univerzity, ktorému ešte pred niekoľkými dňami šéfoval.

Univerzita sa od financovania kurzu čínskou ambasádou dištancuje. Inštitút politologických štúdií FSV UK popiera akúkoľvek vedomosť o čínskych peniazoch a situáciu odsudzuje ako neetickú.

Podobne ako v prípade organizácie konferencií, aj tu šlo zrejme o dvojité financovanie kurzu. Oficiálne aktivitu hradila univerzita, neoficiálne prispievala čínska ambasáda na konto SBP s.r.o. Súkromná spoločnosť nemá s univerzitou právne nič spoločné, no vlastnia ju akademici pôsobiaci na UK. Nie je však jasné, kde čínske peniaze reálne skončili.

Kauza otriasla českou akademickou obcou ešte silnejšie v kontexte posledných vyjadrení riaditeľa BIS Michala Koudelku. Ten koncom októbra na bezpečnostnej konferencii v českej poslaneckej snemovni spomínal čínske aktivity v krajine, o ktorých sme písali už tu. Čínu a Rusko označil za najväčšiu dlhodobú hrozbu pre Česko. Pri tej príležitosti hovoril aj o čínskej stratégii vylákania akademikov a diplomatov na konferencie do Číny. Scenár z Karlovej univerzity sa teda nápadne podobá tomu, pred čím bezpečnostné zložky aj na Slovensku neustále varujú (napr. SIS, o ktorej správe sme písali tu).