Čo je a čo nie je pravda o koronavíruse

Čo je a čo nie je pravda o koronavíruse

Koronavírus šíriaci sa z Číny vyvoláva u mnohých ľudí strach. Nákaza sa rozmáha rýchlo, podľahlo jej už 132 ľudí a nakazených je viac ako 6000 ľudí.

Okrem skutočných medicínskych informácií sa okolo nového typu vírusu objavilo najmä na internete obrovské množstvo výmyslov a dezinformácií. Tie sa medzi ľuďmi šíria raketovou rýchlosťou a zbytočne vyvolávajú ešte väčšiu paniku.

Sociálne médiá sú pre šírenie hoaxov také prívetivé prostredie, ako pre koronavírus plný autobus s pokazeným vetraním. Spoločnosti ako Facebook, Google či Twitter sa aktuálne snažia zastaviť aj túto nákazu.

Sieťami ale aj cez aplikácie ako WhatsApp sa bleskovo šíria falošné fotky, či videá a zaručené informácie o koronavíruse. Mnohé klamstvá sa síce podarilo stiahnuť, no objavujú sa stále nové a nové.

Lož: Mŕtvi na uliciach, ako pri morovej epidémii

Na Twitteri sa napríklad objavila správa, že ľudia umierajú bez akejkoľvek pomoci na uliciach. Jednoducho padnú a už niet pomoci.  Ďalej sa šíri klamstvo, že milióny ľudí sú nakazených a desaťtisíce už zomrelo. Nič z toho nie je pravda.

Ďalej generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie mal vraj povedať, že každá krajina sa má postarať sama o seba. Toto je však len zlomok dezinformačných správ, ktoré sa na internete objavili.

Ďalej sa šíri falošná správa, že v Číne ostávajú pre vírus opustené deti, že vírus pochádza zo zle uvarených netopierov, ktoré predávali ako pochúťku na trhu alebo že americká Federálna agentúra pre krízové situácie (FEMA) navrhla stanné právo.

Falošné videá šíria paniku a konšpirátori strašia

Dezinformácie sú šírené aj pomocou obrázkov a videí. Objavujú sa falošné fotografie mŕtvych ľudí pohádzaných vedľa seba, nepravdivé videá z údajných protestov v meste Wuhan či o streľbe na ľudí, ktorý sa z mesta pokúsili ujsť.

Konšpirátori na seba tiež nenechali dlho čakať. Od roku 2015 vraj Pirbright Inštitút o koronavíruse vedel. Ten to však popiera, jedná sa totiž o iný vírus postihujúci iba vtáky. Ľudia taktiež zdieľajú správy, že vakcína na koronavírus existuje už od roku 2019. Od toho nie je ďaleko k úvahe, že vírus umelo rozšíril… a môžete si doplniť podľa ľubovôle a predstavivosti.

Možno pomôže Savo

V neposlednom rade sa ozvali „internetový liečitelia,“ ktorí ponúkajú zaručenú metódu, zázračný liek, ktorý pred vami všetci tajili, ale oni vám ho prezradia.

Ako prevencia či dokonca liek má fungovať vitamín C alebo olej z oregána. Ani jedna informácia však nie je potvrdená, hoci vitamín C v rozumnom množstve určite nezaškodí.

K šírenie dezinformácií sa navyše pridala aj samotná Čína. Štátom vlastnené média a minimálne jeden štátnik sa snažia zlepšiť imidž krajiny tvrdeniami o veľkých úspechoch Číny v boji s koronavírusom. Čo tiež nie je úplne pravda.

Zverejnili napríklad fotografiu budovy, o ktorej tvrdili, že je to nová nemocnica v meste  Wuhan, kde epidémia vypukla. Mala byť postavená za 16 hodín. Jednalo sa však o apartmán v meste vzdialenom takmer 1000 kilometrov. Nemocnicu síce raketovým tempom, ale stále iba stavajú.

Čo je naozaj koronavírus

Ako úvadza Úrad pre verejného zdravotníctva, tak koronavírus patrí do čeľade Coronaviridae a do tejto čeľade patria viaceré vírusy napádajúce zvieratá. Tie ľudské sa delia na dva rody – koronavírus spôsobuje ochorenie dýchacích ciest – od nádchy po zápal pľúc. Druhý rod Torona vírus pre zmenu napádajú črevá.

Do roku 2002 neboli vírusy také agresívne a spôsobovali iba nevýznamné ochorenie dýchacích ciest, či hnačky. Zmena sa však objavila mutáciou počas zimy 2002 – 2003, kedy sa zjavilo vysoko nákazlívé závažné a často smrteľné ochorenie SARS – (Severe Acute Respiratory Syndrome), t. j. ťažký akútny respiračný syndróm, spôsobený coronavírusom.

Ochorenie prebiehalo prevažne ako ťažká atypická pneumónia. Hlavné príznaky sú vysoká teplota (nad 38°C), suchý kašeľ, krátky  dych, ťažkosti s dýchaním. Prítomné môžu byť aj ďalšie symptómy ako bolesti hlavy, stuhlosť svalov, nechutenstvo, vyrážka, hnačka. Inkubačný čas sa odhaduje na 2 až 10 dní (bežne 2 – 5 dní).

Pôvodca SARS je však úplne odlišný od známych ľudských coronavírusov. Preto sa predpokladá, že sa k človeku dostal zo svojho zvieracieho hostiteľa – cibetky.

Vírus izolovaný zo zdravej cibetky bol takmer zhodný s pôvodcom SARS. Ochorenie sa vyskytovalo hlavne v Číne, v Hongkongu a na Taiwane. Teda v oblastiach, kde sa mäso z cibetiek považuje za lahôdku. Vírus sa ľahko prenášal aj na ošetrujúci personál a leteckou dopravou sa rozšíril i do ďalších krajín – napr. Kanada.

K prenosu dochádza najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašlaní, ale aj priamym kontaktom.

Napriek strašidelným informáciám aktuálna mutácia koronavírusu označovaná aj ako 2019-nCov nie je napríklad taká smrteľná, ako bola epidémia SARS.

Samozrejme pre ľudí s oslabenou imunutiou, malé deti alebo inak chorých predstavuje zvýšené riziko, no tú je aj pri “obyčajnej” chrípke, ktorá je často podceňovaná.