Čo má spoločné dezinformácia o zabíjaní psov na Ukrajine s pesničkovou súťažou

Čo má spoločné dezinformácia o zabíjaní psov na Ukrajine s pesničkovou súťažou

„Podtón politickosti“ sa spája s čoraz rozmanitejšou škálou vecí. Jednou z nich je aj umenie, ktoré vždy reflektovalo nielen dianie v spoločnosti, ale aj pocity umelcov, ktorých toto dianie ovplyvnilo. Práve preto sa často stávalo – a stále stáva – terčom útokov.

Čo je politické, to sa dá využiť, respektíve zneužiť na vlastné ciele. Jedným z príkladov je dezinformácia, ktorá sa v posledných dňoch začala šíriť po internete, podľa ktorej Kyjev plánoval odchyt a následné utratenie veľkého množstva pouličných psov. Dôvodom malo byť vyčistenie mesta pred 62. ročníkom Eurovízie. Táto medzinárodná súťaž sa bude v hlavnom meste Ukrajiny konať v polovici mája 2017. Proti takémuto zaobchádzaniu so zvieratami sa, samozrejme, zdvihla vlna kritiky.

Zaujímavé na tomto prípade je však to, že nariadenie o utratení psov v skutočnosti nikto nevydal a v krajine sa usmrcovanie túlavých psov bez povolenia trestá, aj keď dokazovanie je zložité. Okrem toho túlavé psy v Kyjeve nespôsobujú výraznejšie problémy a v oblasti je ich počet vzhľadom na veľkosť mesta porovnateľný s inými európskymi metropolami.

Otázkou ostáva, prečo táto dezinformácia vôbec vznikla. Eurovízia je opakovane spomínaná v súvislosti s politickým podtextom niektorých súťažných piesní a posledné ročníky sa niesli v znamení napätia medzi interpretmi z Ruska a Ukrajiny. Je to jeden z dôvodov, pre ktorý má súťaž okrem tisícov fanúšikov aj množstvo odporcov.

Eurovízia však ani zďaleka nie je jediným umeleckým podujatím, ktoré v sebe odráža dnešnú dobu. Ako príklad možno uviesť Múzeum moderného umenia v New Yorku, ktoré usporiadalo výstavu umelcov z Iraku, Iránu a Sudánu. Ich obrazy a sochy dočasne nahradili diela veľkých majstrov, ako je napríklad Pablo Picasso. Do filmovej ponuky zároveň zaradili film od umelca zo Sýrie.

Návštevníci si budú môcť počas najbližších mesiacov nielen prezrieť tieto exponáty, ale zároveň aj podporiť hlavnú myšlienku múzea – vyjadriť svoj nesúhlas s nariadením prezidenta Donalda Trumpa o zákaze vstupu do USA pre vybraných sedem moslimských krajín.