Čo všetko sa nestalo v roku 2017 – toto sú najčastejšie dezinformácie

Čo všetko sa nestalo v roku 2017 – toto sú najčastejšie dezinformácie

Špecializovaná pracovná skupina East StratCom odhalila za rok 2017 až 1310 prípadov dezinformácií. Ku koncu tohto roka zosumarizovala všetko, čo sa malo podľa prokremeľských dezinformátorov údajne stať.

Tematicky spadali najčastejšie dezinformácie do niekoľkých hlavných skupín.

Prvou kategóriou bolo „dobré Rusko“. Stálicou bolo šírenie tvrdení, že Rusko je nevinným hráčom na medzinárodnej scéne a krajiny Západu ho nespravodlivo očierňujú. Pritom sa len zo všetkých síl snaží pomáhať vyriešiť svetové problémy. Opakovali sa aj vyhlásenia, že Rusko nie je zapojené do vojny na Ukrajine a že obyvatelia Krymu si sami a dobrovoľne zvolili svoj osud. Takisto ruské televízne stanice neustále tvrdili, že sankcie sú uvalené na Rusko z jediného dôvodu, a to zničiť ho. To, že sú následkom porušenia medzinárodného práva, však už nespomínali.

„Diabolský Západ“ – západné liberálne demokracie boli v predošlom roku v prokremeľských naratívoch opäť označované za rusofóbne krajiny odhodlané poškodiť povesť Ruska a ponížiť ho. Západ je nedemokratický, uplatňuje dvojité štandardy, a preto sa mu nedá veriť. Navyše, je to svetový agresor v morálnom úpadku.

Medzi najčastejšie dezinformácie patrili napríklad tie, že vyslanie vojsk NATO do Poľska a Pobaltia ako súčasť politiky ubezpečenia svojich spojencov bolo netransparentné, či to, že NATO využilo ruské vojenské cvičenie Zapad 2017 ako zámienku na ich vyslanie. Rovnako malo NATO strašiť európske ženy, že Rusi vtrhnú do Európy a znásilnia ich. Rozšírila sa aj nepravda, že poľskí katolíci a neonacisti plánujú v spolupráci s európskymi štátmi obsadiť Rusko a rozdeliť si ho.

Ukrajina bola a aj naďalej zostáva stabilnou témou dezinformátorov. Počas roka sa najviac opakovali nepravdy, že Ukrajinci sú fašisti, agresori, utláčatelia a xenofóbovia. Prokremeľské médiá vykresľovali Ukrajinu ako umelo vytvorený, upadajúci a rozpadávajúci sa štát. Rusko objahovalo svoje počínanie týkajúce sa Ukrajiny ako legálne a oprávnené – predsa len sú podla Kremľa Rusi a Ukrajinci jeden národ, a navyše prezident Porošenko je bábkou nastrčenou USA a ukrajinskými oligarchami, aby nastolil ukrajinský nacionalizmus v krajine a utláčal práva ruských menšín. Jeho armáda je podľa šírených dezinformácií pripravená použiť biely fosfor proti donbaskému obyvateľstvu, ktorý mali obdržať od NATO. Údajne sa ukrajinská vláda nestránila ani takých praktík, ako je odstavenie dodávky pitnej vody na Donbas – išlo o pokus o genocídu v ukrajinskom podaní.

Ďalšou obľúbenou témou boli aj európski lídri. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa údajne pokúšala o okupáciu Ukrajiny a jej kabinet vraj podporoval zavedenie neonacistických doktrín na Ukrajine. Rovnako sa opakovala dezinformácia, že Európa sa stane nemeckou kolóniou. Dávke dezinformácií sa nevyhol ani Emmanuel Macron, ktorý sa stal minulý rok francúzskym prezidentom. Francúzske voľby boli jednou z kľúčových udalostí roka v Európe a nakoľko sa Macron postavil kandidátke, ktorá bola favoritkou Kremľu, nevyhol sa kritike dezinformátorov. Opakovane ho obviňovali, že sa dostal k moci vďaka Rothschildovcom a homosexuálnej loby.

Obľúbenou témou boli aj imigranti. Opakovala sa dezinformácia o tom, že už pápež Ján Pavol II. predpovedal inváziu migrantov do Európy a varoval pred jej nezastavením. Iné dezinformácie zas útočili na škandinávske krajiny a problematiku imigrantov – objavili sa správy, podľa ktorých vraj počet znásilnení vo Švédku vzrástol za posledné dva roky o tisíc percent. Ukrajina mala zas namiesto Nemecka prijať 20-tisíc  utečencov.

Historické rozpory a krivdy boli vďačnou témou ako rozvíriť negatívne nálady. S pravidelnosťou prichádzali dezinformácie o ukrajinskom hladomore z 30.rokov minulého storočia, ktorý mal byť spôsobený epidémiou a nie byť výsledkom účelovej politiky Sovietskeho zväzu. Aj sovietska invázia do Československa bola opäť interpretovaná ako pomoc, ktorá prišla udržať mier a harmóniu a ochrániť pred okupáciou NATO.