Ďalší útok na princípy demokracie – zmizol saudskoarabský disident

Ďalší útok na princípy demokracie – zmizol saudskoarabský disident

Známy novinár navštívil v utorok 2. októbra konzulát Saudskej Arábie v Istanbule. Odvtedy je nezvestný.

Jamal Khashoggi je saudskoarabský disident a novinár žijúci v Spojených štátoch. Zo Saudskej Arábie utiekol minulý rok v septembri. Dôvodom boli zásahy do práce novinárov a intelektuálov v krajine. Ako novinár ďalej písal pre Washington Post.

Vo svojich príspevkoch často kritizoval vládu a reformy saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana. V Saudskej Arábii podľa neho nie je priestor na diskusiu a spochybnenie vládnej politiky znamená väzenie. Výrazne kritizoval aj saudskú politiku voči Kataru a Kanade, vojnu v Jemene a postoj k slobode tlače.

Na saudskoarabský konzulát v Istanbule Khashoggi prišiel vybaviť doklad potvrdzujúci jeho rozvod s ex-manželkou. Zmiznutie nahlásila jeho terajšia snúbenica. Tá zavolala políciu, keď Khashoggi neopustil konzulát ani po jeho zatvorení vo večerných hodinách.

Zmiznutie disidenta zhoršilo vzťahy medzi Saudskou Arábiou a Tureckom. V Ankare sú presvedčení, že na vine je snaha novinára umlčať. Turecko nevylučuje, že Khashoggiho na konzuláte zavraždili. Dokonca sa objavili zábery údajného saudskoarabského komanda, ktoré pricestovalo do Turecka disidenta zavraždiť.

Saudská Arábia obvinenia odmieta. Tvrdí, že novinár konzulát opustil živý a zdravý. Turecko okamžite začalo vyšetrovanie a žiada dôkazy o tom, že Khashoggi konzulát naozaj opustil. O dôkladné vyšetrenie prípadu požiadala aj Human Rights Watch. Ak by išlo naozaj o vraždu novinára z politických dôvodov, malo by to pre Saudskú Arábiu dohru zo strany medzinárodného spoločenstva.

Vyšetrenie prípadu žiadajú aj Spojené štáty. Sú však spojencom oboch krajín, čo ich stavia do zložitej situácie, čomu zodpovedala aj prvá reakcia prezidenta Trumpa.

Turecko je členom NATO a Saudská Arábia je tradičným spojencom Američanov v regióne. Svedčí o tom aj to, že bola prvou zámorskou krajinou, ktorú navštívil Donald Trump po nástupe do úradu. Oba štáty však zároveň zásadne porušujú právo slobody tlače a prenasledujú disidentov. Turecko je dokonca považované za “svetového lídra v zatýkaní novinárov”. Príkladom je hromadná výstavba väzníc určená pre disidentov, ktorí vystupujú proti Erdoganovmu režimu. Disidenti často končia vo väzení bez riadneho súdneho procesu. Známy je prípad tureckého novinára Tunca Öğretena.

Americký viceprezident Mike Pence sa k situácii vyjadril oveľa razantnejšie ako Trump. Vyhlásil, že “bol hlboko znepokojený, keď počul správy o saudskoarabskom novinárovi Jamalovi Khashoggiovi. Ak to je pravda, je to tragický deň. Násilie voči novinárom na celom svete je hrozbou pre slobodu tlače a ľudské práva. Slobodný svet si zaslúži odpovede”.