Danko s Blahom konšpirujú o predaji Mistríkovej firmy. Vyťahujú americkú kartu

Danko s Blahom konšpirujú o predaji Mistríkovej firmy. Vyťahujú americkú kartu

“Toto je bomba! Bomba, čo zatrasie Slovenskom,” tešil sa poslanec Národnej rady Ľuboš Blaha na svojom facebookovom profile. Za predajom firmy neúspešného prezidentského kandidáta Róberta Mistríka vidí jeho odstúpenie v prospech Zuzany Čaputovej, Američanov a ESET.

Róbert Mistrík odstúpil z prezidentských volieb v prospech Zuzany Čaputovej. Okrem iného to znamenalo, že prišiel o státisíce eur, ktoré dovtedy do kampane investoval. Pred pár dňami Nový Čas informoval, že úspešný vedec a podnikateľ Mistrík predal svoju firmu High Chem s.r.o. za sedem miliónov eur. Pre niektorých je to problém.

Článku sa ako prvý chytil predseda parlamentu Andrej Danko. Na Facebooku uverejnil status, v ktorom sa začudovane pýta, ako je možné predať firmu s ročným obratom približne milión eur za za sedem miliónov eur, čo je približne desaťnásobok jej čistého zisku. Danko spomenul, že Mistrík peniaze dostal od firmy z USA a dúfa, že zverejní, čo všetko je predmetom zmluvy. “Áno, hrajú sa s nami ako mačka s myšou,“ dodal na záver Danko.

“Kauzu“ rozpitval aj poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Hneď na začiatku príspevku spomenul, že Mistrík vyhodil “šmahom ruky do luftu pol milióna eur“, keď sa vzdal v prospech Zuzany Čaputovej. Predaj Mistríkovej firmy podľa Blahu mohol byť dohodnutý, pričom by išlo o protislužbu za prezidentské voľby.

Ľudia sa pýtali – a nedal náhodou tuná Robkovi M. niekto ponuku, že všetky lóve, čo vrazil do kampane, dostane späť? Plus bonus navyše? A ešte bude za hrdinu kaviarne? Ponuka, ktorá sa neodmieta…“ konšpiruje Blaha o predaji firmy. Mistríkovu spoločnosť kúpila americká Thermo Fischer, ktorá je podľa Blahu “nacucnutá na biznis s americkou vládou“. Ako tvrdí Blaha, všetci sú spokojní. Čaputová je v paláci, Mistrík zarobil a Američania majú svoju dosadenú prezidentku.

Konšpirácie tohto typu nie sú pre Blahu nič nové. Podobnú schému videl aj pri predsedovi Progresívneho Slovenska Trubanovi. Ten podľa Blahu predal svoju spoločnosť dánskej korporácii za podozrivo vysokú sumu, z čoho niektorí môžu upodozrievať aj spoločnosť ESET, napísal v príspevku Blaha.

To, že ide o veľmi dobrý materiál pre konšpirátorov, potvrdzuje aj fakt, že Blahov príspevok spracovali do článku aj dezinformačné Hlavné správy. “Čaputová a Mistrík budú musieť niečo vysvetliť,” citujú Hlavné správy poslanca v nadpise. A Mistrík aj vysvetlil.

Na útoky odpovedal tak cez Facebook. Vysvetlil, že s firmou Thermo Fischer, ktorej svoju spoločnosť predal, má “dlhodobé partnerstvo, siahajúce ďaleko pred prezidentskú kampaň“. Zdôraznil tiež, že ide o veľkú spoločnosť, ktorá zamestnáva 70-tisíc ľudí, a ktorej ročný obrat je 24 miliárd dolárov.

Mistríkova firma má množstvo technológií a patentov, ktoré sú využívané po celom svete, aj v ústavoch, ktoré pracujú na liečbe rakoviny. Spoločnosť sa tiež spomína v stovkách vedeckých publikácii. “Kým my robíme Slovensku neuveriteľnú reklamu, predseda parlamentu diskredituje jeho konšpiračnými nezmyslami a podsúva mi nekalé záhadné americké spojenia.,” ohradil sa preto Mistrík.

Na svoju obranu Mistrík využil aj komentár Petra Tkačenka z denníka SME. Kým Dankovi sa zdá byť kúpna cena v hodnote 10-násobku ročného zisku podozrivá, pri štátnom SPP to bolo inak. Danko vtedy SPP ocenil na 11-násobok ročného zisku, argumentuje Mistrík článkom Petra Tkačenka.