Dezinformácie o Iráne zasiahli aj Slovensko

Dezinformácie o Iráne zasiahli aj Slovensko

V slovenskom a českom online priestore sa objavili falošné mapy. Zobrazujú údajné americké základne, ktoré obkolesujú Irán. Pravdivé však nie sú ani zďaleka.

Portál Manipulátoři.cz upozornil na obrázok, ktorý sa šíril v proruských a nacionalistických skupinách na Facebooku. Vyobrazuje údajné rozmiestnenie vojenských základní na Strednom východe.

Falošná mapa s americkými základňami na Blízkom východe

Problém je však v tom, že mapa nereflektuje realitu. Zobrazuje vojenské základne na miestach, kde reálne nie sú, paradoxne na nej niekoľko základní chýba.

“Žiadne americké vojenské základne nie sú v štátoch Eritrea, Spojené Arabské Emiráty, Omán, Pakistan, Tadžikistan, Turkmenistan a Uzbekistan. V Kirgizstane je jediná základňa USA, no na mape sú bodky dve. V Afganistane má Amerika šesť základní, no na mape je bodiek osem,” uvádza portál Manipulátoři.cz.

Nepresnosti sa týkajú aj základní v Iraku, Kuvajte a Saudskej Arábii – v realite ich tam má USA viac. Turecko, či Pakistan ich má menej a v iných oblastiach, než sú vyobrazené mape. V súčasnosti má obrázok viac ako 400 zdieľaní.

Podobný obrázok falošného rozmiestnenia amerických vojenských základní sa objavili aj na Slovensku. Obrázok zdieľal na svojom facebookovom profile aj Ľuboš Blaha.

V príspevku Blaha obviňuje USA z konfliktov na Strednom východe, velebí Rusko a umelo vytvára konšpirácie o tajnej spolupráci Američanov, Izraela a Čaputovej.

Obdobnú správu uverejnil na svojom Facebooku aj Štefan Harabin. Ten kritizuje rozhodnutie USA zabiť generála Solejmáního a apeluje na zastavenie nákupu stíhačiek F16. Vo svojom príspevku taktiež útočí na Čaputovú. “Na záver by som chcel dodať, že neústavne inaugurovaná prezidentka Čaputová má obvykle plné ústa humanizmu a automaticky rázne odsudzuje kde-čo, ale to len v prípade, keď ide o jej názorových a politických oponentov. Teraz sme sa podobne ráznej a principiálnej reakcie, žiaľ, nedočkali,” píše Harabin.

Ku konfliktu medzi USA a Iránom sa niekoľkokrát vyjadril aj kotlebovský europoslanec Uhrík. Primárne zdieľal články dezinformačného webu Hlavné Správy, ktoré vždy obohatil o svoj komentár. V jednom z nich konšpiruje o Kiskovi, Lajčákovi a americkej okupácii. Vo danom príspevku obviňuje Lajčáka a Gajdoša z údajného tajného rokovania vo Washingtone o rozmiestnení amerických vojakov na Slovensku, ktoré mali zablokovať kotlebovci.

Zavádzajúca mapa sa objavila napríklad aj v skupine ako Nechceme NWO, NATO, EU, imigrantov a nechceme vojnu proti Rusku!, kde sa taktiež velebila Moskva.

Dezinformácie na Slovensku len vyostrujú predvolebný boj a polarizujú spoločnosť. Vačšinou velebia Rusko, očierňujú USA, prípadne spájajú prezidentku Čaputovú v konšpiračnom kontexte s Izraelom.

Nielen Slovensko, ale aj zvyšok západného sveta zasahujú dezinformácie o prebiehajúcom konflikte. Okrem vládnej propagandy, či zmanipulovaných protestov Irán viedol taktiež množstvo dezinformačných kampaní, o čom sme už písali tu.