Dezinformačné médiá sú na Ficovej strane aj pri kauze Gorila

Dezinformačné médiá sú na Ficovej strane aj pri kauze Gorila

Podobne ako pri veľkých protikorupčných pochodoch či protestoch Za slušné Slovensko aj po zverejnení Gorily dezinformátori používajú rovnaký slovník ako predseda Smeru.

Začiatkom týždňa dostali mnohé redakcie 39-hodinovú nahrávku, na základe ktorej vznikla kauza Gorila. Začala sa počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2005 a 2006, keď tajná služba nahrávala stretnutia Jaroslava Haščáka s politikmi a nominantmi štátu v rôznych inštitúciách.

Odposluchy z konšpiračného bytu na Vazovovej ulici ukazujú, ako majiteľ finančnej skupiny Penta dohaduje financovanie, úplatky a provízie pri štátnych obchodoch.

Kauza sa vynorila na konci roku 2011, keď niekto zverejnil údajné prepisy Gorily. Tá v podstate poslala do politického dôchodku vtedajších čelných predstaviteľov SDKÚ Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša. Vo voľbách v roku 2012 SDKÚ získala len 6,1 percenta hlasov a bolo to pre ňu posledné volebné obdobie v parlamente.

Najviac času na nahrávke zaberajú rozhovory Haščáka s bývalým ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom (za ANO), ktorý mal pri sprostredkovaní štátnych zákaziek na úplatkoch získať milióny eur a bývalou šéfkou Fondu národného majetku (nominantkou SDKÚ) Annou Bubeníkovou.

Jediným aktívnym politikom, ktorý bol v konšpiračnom byte a hovoril tam s Haščákom, je bývalý premiér a dlhoročný predseda strany Smer-SD Robert Fico. Fico navštívil Haščáka v marci 2006, teda tri mesiace pred parlamentnými voľbami.

Na nahrávke mal s Haščákom približne hodinový rozhovor, v ktorom okrem vtedajšej predvolebnej politickej situácie a možného vývoja po voľbách hovoril aj o financovaní strany Smer, ktoré mal zabezpečiť Fedor Flašík a o potenciálnej spolupráci Penty s budúcim ministrom zdravotníctva Pavlom Paškom.

Igor Matovič upozornil, že 250 miliónov slovenských korún, ktoré mal podľa nahrávky Flašík zohnať pre Smer na voľby 2002 sa nenachádza v oficiálnom účtovníctve strany Smer a obviňuje Fica z podvodu.

Zaujímavé na nahrávke Gorily sú aj rozhovory Haščáka a bývalého Ficovho tajomníka Františka Határa, kde sa priamo rozprávajú o financovaní strany Smer Pentou. Rozprávajú sa, ako by peniaze od Penty mohli „zlegalizovať“.

Nahrávka vyvolala na politickej scéne silné emócie a širokú spoločenskú debatu, pretože ukazuje zákulisie niektorých politických strán, ich financovanie a kontakty s oligarchiou, ktorá zjavne mala (a stále má) na chod Slovenska obrovský vplyv.

Gorile sa, samozrejme, začali venovať štandardné aj dezinformačné média. Tie dezinformačné sa podobne ako pri ďalších veľkých udalostiach posledných rokov (Veľké protikorupčné pochody 2017, protesty Za slušné Slovensko 2018) postavili do role obhajcu Roberta Fica.

Snažia sa jeho skutky bagatelizovať, pričom útočia na médiá a opozičné strany. Obviňujú ich, že sa namiesto predstaviteľov Dzurindovej vlády venujú len Ficovi a strane Smer.

Napríklad web Hlavné správy uplatnil svoj typický modus operandi, t.j. väčšinu správ preberá od relevantných tlačových agentúr a médií, ale medzi nimi v menšej miere publikuje autorské správy, kde dáva naplno priechod svojim ideologickým diskurzom.

Takto to je aj pri referovaní o kauze Gorila. Preto ak odhliadneme od prebratých správ prevažne z TASR, a pozrieme sa len na ich autorské správy (vynímajúc pár správ o zverejnení nahrávky, zverejnení verejnej mienky o Gorile a pod.), vidíme, že preberajú argumentáciu Roberta Fica a strany Smer.

Hlavnou tézou Fica a dezinformačných médií je, že Gorila nie je jeho kauza, ale iba Dzurindovej vlády a jeho ľudí. Preto Fico aj tieto médiá začali ukazovať prstom na Miroslava Beblavého (PS/Spolu), ktorý za druhej Dzurindovej vlády naozaj pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, bol členom SDKÚ a kandidoval za túto stranu ešte vo voľbách v roku 2012.

Beblavého pejoratívne nazývajú „gorilie mláďa“ alebo „mláďa Gorily“.

Beblavý však podľa nahrávky v byte s Haščákom nebol a v Gorile sa nespomína. Na tlačovej konferencii sa bránil, že v rokoch keď bol členom SDKÚ, nevedel posúdiť pravdivosť spisu Gorila a vedenie strany podľa neho autenticitu spisu spochybňovalo.

V článku s názvom Komentár: Gorilie mláďa Beblavý by malo čušať v kúte napríklad Hlavné správy tvrdia: „Liberálne mainstreamové médiá samozrejme zverejnenie nahrávky Gorila zneužívajú na boj proti vláde a za hlavného aktéra kauzy označujú predsedu SMERu Roberta Fica. Zabúda sa pritom na to, že hlavnými aktérmi boli členovia Dzurindovej vlády a Gorilie mláďa Miroslav Beblavý vtedy ticho čušal ako voš pod chrastou.

Hlavné správy v tomto článku vychádzajú z falošnej tézy, že štandardné média označujú za hlavného aktéra Gorily Fica. Nijaké médium to však netvrdí. Ak sa pozrieme na weby slovenských médií, vidíme, že sa venujú rôznym aktérom Gorily. Nikto neoznačuje Fica za hlavného aktéra Gorily, hoci faktom je, že mnohé články sa venujú práve jemu, čo vyplýva z toho, že je v súčasnosti jediným aktívnym politikom, ktorý bol v konšpiračnom byte s Haščákom.

Druhá hlavná téza hovorí o tom, že médiá informujú o Gorile neobjektívne a využívajú ju len na boj so Smerom a s vládou. V tomto článku napríklad Hlavné správy (odvolávajúce sa na ľavicového aktivistu Artura Bekmatova) tvrdia, že „mainstreamové médiá“ v informovaní o Gorile úplne zlyhali, pretože sa sústredia len na to, že Fico pil v konšpiračnom byte kolu.

Aj Bekmatov vychádza z falošného presvedčenia, ktoré by mohla vyvrátiť krátka návšteva ľubovoľného webu seriózneho média. Pri takejto návšteve by Bekmatov zistil, že médiá píšu o všetkých aktéroch Gorily (o Dzurindovi, Malchárkovi, Bubeníkovej, Ficovi, Haščákovi atď.) a pitie koly je len symbolom klamstva jedného politika.

V článku využívajú Hlavné správy podobne falošné tvrdenia člena mládežníckej organizácie Smeru Mladí sociálni demokrati Igora Melichera. Podobne ako Bekmatov hovorí, že médiá zaujímajú len útoky na Smer a nevšímajú si podstatu celej kauzy, ktorou je korupcia Dzurindovej vlády a nie Smeru.

Vylúčenie Fica z množiny podozrivých osôb z Gorily sa Hlavné správy snažia dosiahnuť aj jednoduchým rétorickým cvičením v článku o chystanom proteste Za spravodlivé Slovensko.

Hlavné správy totiž na jednom mieste v článku píšu, že protestujúci budú žiadať odstúpenie Fica, Trnku, Kováčika a Jankovskej. No v inej časti článku dodávajú, že protest nie je zameraný proti aktérom Gorily, čím logicky táto veta vylučuje Fica z celej kauzy aj napriek tomu, že v nej figuruje.

V podobnej línii pokračuje aj Zem a Vek, ktorý o nahrávke Gorily zatiaľ zverejnil dva články, v ktorých vidí vo zverejnení nahrávky snahu o ovplyvnenie volieb. Zem a Vek vidí problém aj v informovaní „mainstreamových médií“. Tie majú zamlčiavať „kšefty pravicovej vlády“ a sústrediť sa len na Fica.

Zem a Vek obviňuje politikov súčasnej opozície ako Matoviča, Beblavého a Sulíka zo spolupráce s hlavnými protagonistami Gorily, ku ktorým neradia Fica.

V druhom článku s názvom V pozadí to najlepšie fungovalo za Radičovej a SDKÚ opäť opakujú naratív o tom, že Penta je previazaná s vládami Dzurindu a Radičovej, pričom o troch vládach Roberta Fica nie je v článku ani zmienka.

Ak sa pozrieme na ďalší dezinformačný web InfoVojna, zistíme, že okrem jedného videa s Matovičom po tlačovej konferencii Smeru, kde sa strhla medzi ním a Jurajom Blanárom (Smer-SD) šarvátka, tento web publikoval hlavne články s vyjadreniami Fica, Blahu či články, ktoré útočia na Beblavého a médiá.

V článku Gorila sa reinkarnovala v audioverzii a presstitúti majú sviatok napríklad Infovojna píše, že novinári sú presstitúti a propagandisti. Z Ficovej debaty s Haščákom, ktorá je podľa InfoVojny najnepodstatnejšia časť celej nahrávky, chcú médiá urobiť kauzu. Podľa InfoVojny by „George Orwell bledol závisťou nad tým, čo dokážu predajné opozičné médiá”.

V ďalšom článku zase Infovojna využíva taktiku „nie som rasista, ale…“ aplikovanú na Fica „Fico je darebák, ale jedno mu uprieť nemožno. Zvláda to. Zvláda to s prehľadom i nadhľadom. Kiež by bol zdržanlivý vo všetkom tak, ako v debate v byte na Vazovovej ..“

Mnohé dezinformačné médiá už začali šíriť aj statusy Ľuboša Blahu, v ktorých bráni Smer a útočí na médiá a opozíciu. Česká verzia Sputniku napríklad zdieľa Blahov status, v ktorom „rozplieta kauzu Gorila“ a bez dôkazov v ňom konšpiruje o „liberálnych fašistoch“, ktorí sa pomocou spravodajských služieb snažia v štáte prevziať moc.

Podľa Blahu má „niekto“ záujem o prevzatie moci a celá snaha, ktorej súčasťou je aj vypustenie nahrávky Gorila, má vyvrcholiť 17. novembra na 30. výročie Nežnej revolúcie.

Dezinformačné médiá sa svojou autorskou produkciou snažia bagatelizovať prepojenia Roberta Fica a strany Smer s finančnou skupinou Penta, ktorej sa dobre darilo nielen za vlád Dzurindu, ale aj Fica. Vinu za súčasnú situáciu sa snažia hodiť iba na predstaviteľov Dzurindovej a Radičovej vlády, pričom pôsobenie Smeru do veľkej miery ignorujú. Podobne ako Fico, vidia dezinformačné médiá za zverejnením Gorily snahu „mainstreamových médií“ bojovať proti Smeru a obviňujú ich zo zaujatého spravodajstva a referovania o Gorile.

Dezinformačné médiá tak opäť nepoužívajú fakty, ale vyberajú si falošné tézy, ktoré zapadajú do ich ideologického videnia sveta, v ktorom sú liberalizmus a proeurópske smerovanie Slovenska strán súčasnej opozície väčšie nebezpečenstvo ako systematické rozkrádanie štátu, korupcia a vplyv oligarchov na chod štátu, proti ktorému vlády Roberta Fica takmer nič nerobili.