Dezinformačné weby informujú o Nočných vlkoch: zľahčovanie, urážky a konšpiračné teórie

Dezinformačné weby informujú o Nočných vlkoch: zľahčovanie, urážky a konšpiračné teórie

Noční vlci si na Slovensku zriadili pobočku. V oplotenom areáli majú nielen klubovňu, ale aj zbierku vojenskej techniky. Zástancov našli v dezinformačných weboch.

Kým štandardné médiá o kauze Nočných vlkov na Slovensku informujú kriticky, dezinformačné weby stavili na zľahčovanie témy, zosmiešňovanie oponentov a vymýšľanie konšpiračných teórií o financovaní zo zahraničia.

Najčastejší spôsob, akým dezinformátori označujú kauzu, je umelo vyvolaná hystéria, pričom žiadne nebezpečenstvo zo strany mierumilovného motorkárskeho gangu podľa nich nehrozí. Odvolávajú sa pri tom aj na exministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý vyhlásil, že Noční vlci neporušili žiaden zákon. Je pravdou, že okrem porušenia územného plánu obce sa s Vlkmi na Slovensku nespájajú žiadne delikty. Treba však mať na pamäti, že skupina u nás nepredstavuje otvorenú kriminálnu hrozbu, ale niečo, čomu sa hovorí hybridná hrozba.

Hybridné hrozby sú zmesou činností od kybernetických útokov cez teroristické činy a politický nátlak až po psychologické operácie a propagandu. Využívajú sa koordinovaným spôsobom bez toho, aby bola formálne vyhlásená vojna. Cieľom týchto činností je destabilizácia spoločnosti či vyprovokovanie neistoty. To sa Vlkom za výdatnej pomoci dezinformačných webov aj čiastočne darí. Noční vlci totiž predstavujú užitočný nástroj ruskej propagandy, ktorá je jednou zo súčastí hybridnej vojny. Aj preto tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák poznamenal, že je potrebné si uvedomiť, že „hybrid“ sa už deje.

Na existenciu hybridných hrozieb upozornila aj Slovenská informačná služba vo svojej výročnej správe za rok 2017.

Noční vlci, ktorých financuje ruská vláda, sa podieľali na ruskej anexii Krymu, za čo dostali ich členovia od prezidenta Vladimira Putina vyznamenania. Z rovnakého dôvodu sú na sankčných zoznamoch USA a Kanady. Na Slovensku zas v rovnakom areáli, v ktorom majú tunajšie sídlo, cvičili Slovenskí branci s ťažkou vojenskou technikou.

Slovenských brancov označil minister obrany Gajdoš za bezpečnostnú hrozbu. Upriamovanie pozornosti na slovenskú pobočku Vlkov preto nie je hystéria, ale obozretnosť.

Ďalším spôsobom, ako sa dezinformačné weby snažia zľahčovať situáciu, je zosmiešňovanie každého, kto považuje Nočných vlkov za riziko. V článkoch Hlavných správ nechýbajú vyjadrenia typu „prítomnosť Nočných vlkov vyvolala šok pre celý podtatransko-dunajský slniečkarsko-mainstreamovo-liberálny svet“, „mierumilovným mešťanom vstávajú vlasy dupkom“ či „mainstreamové médiá spolu s liberálmi zdvihli pestrofarebnú zástavu demokracie a vrhli sa brániť vlasť“. Zem&Vek rovnako nálepkuje neoliberálov a slniečkarov a viní ich zo šírenia zbytočnej paniky. Podobnými nástrojmi sa tieto weby snažia znevážiť protistranu, aby znížili jej relevanciu u svojich čitateľov.

A aby dezinformátori nezostali svojej povesti nič dlžní, netrvalo dlho a prišli s novou konšpiračnou teóriou – rozpútanie „hystérie“ okolo Nočných vlkov financujú USA. Ako na to prišli? Po medializovaní kauzy na Slovensku sa o tému začali zaujímať aj zahraniční novinári. Predseda slovenskej vetvy Nočných vlkov zachytil nad svojím územím dron, ktorého majiteľov vypátral a vyhrážal sa im použitím strelnej zbrane.

Keďže išlo o zahraničných reportérov z Rádia Slobodná Európa, konšpirácia bola na svete. Slobodnú Európu totiž financuje americký kongres, takže podľa konšpirátorov je jasné, že financuje aj „kampaň“ proti Nočným vlkom. Nie je zrejmé, prečo si neposvietili aj na iné zahraničné štáby, ktoré sa prišli pozrieť do Dolnej Krupej, ale Slobodná Európa aspoň poslúžila ich účelu. Dezinformačné weby mohli totiž opäť prísť s obľúbeným vysvetlením toho, prečo sa na Slovensku dejú veci, ktoré nie sú podľa ich predstáv – môže za to zahraničie, ideálne George Soros, USA alebo Izrael.

Sídlo Nočných vlkov na Slovensku sa však stalo známym až po tom, čo tamojší obyvatelia uverejnili fotografie, podľa ktorých sa v areáli nachádzali tanky. Fotografie sa po sociálnych sieťach šírili veľkou rýchlosťou a téme sa začali venovať aj médiá. Tak ako v prípade protikorupčného pochodu študentov či pochodov Za slušné Slovensko, aj teraz sa veci pohli len vďaka popudu obyčajných ľudí.

Aj tak vyzerá alternatívne spravodajstvo na Slovensku. Namiesto prinášania faktov či skutočných odhalení len zosmiešňuje, zľahčuje dôležité témy a vymýšľa ničím nepodložené teórie.