Disinformation Digest: „Amerika je naša!“

Disinformation Digest: „Amerika je naša!“

Portál Antipropaganda.sk prináša preklad článkov z najnovšieho čísla Disinformation Digest, ktorý vydáva európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force. Skupina na týždennej báze analyzuje ako pro-kremeľské média vidia svet a čo hovoria nezávislé ruské hlasy. Sleduje trendy na ruských sociálnych médiách, čo umožňuje zasadiť ruské naratívy do širšieho kontextu.

Ľudia sú unavení

Keď médiá priniesli prvé správy o víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, ruskí poslanci začali počas zvolania v Štátnej dume spontánne tlieskať. Čo sa skrýva za toľkou radosťou?

Šéfredaktorka Russia Today – Rusko Dnes Margarita Simonyan zverejnila počas volebnej noci niekoľko dlhých tweetov na sociálnej sieti Twitter, ktoré môžu slúžiť ako ukazovatele zmiešaných pocitov Rusov verných Kremľu. Spolu s nádejou, že “Trump uzná Krym ako ruský, zruší [ekonomické] sankcie, pristúpi na dohodu s nami ohľadom Sýrie a oslobodí Assangea,” Simonyan tiež objasnila, ako interpretovať výsledok volieb z ideologickej perspektívy: “Corbyn. Brexit. Trump. Nejaké otázky? Celý svet je chorý z terajšieho fungovania, z lží a z klamajúcich arogantných médii,” povedala, a ešte dodala: “Keď médiá a úrady strávia roky vnucovaním hodnôt spoločnosti tým, že jej vysvetľujú aká je zaostalá, no spoločnosť nie je pripravená tieto hodnoty prijať, vyhrávajú takí ako Trump.” Čiže výsledok amerických volieb nebol niekoho víťazstvom, ale porážkou “agresívneho liberalizmu”:

Tweet: Ľudia sú už z vojny unavení. Ľudia už majú dosť všetkých médií. Ľudia majú dosť agresívneho liberalizmu. Majú dosť celej imigrantskej krízy. Či dobré alebo zlé, sú to prosté fakty.
Tweet: Ľudia sú už z vojny unavení. Ľudia už majú dosť všetkých médií. Ľudia majú dosť agresívneho liberalizmu. Majú dosť celej imigrantskej krízy. Či dobré alebo zlé, sú to prosté fakty.

Hoci ruskí politickí predstavitelia popreli aktívnu angažovanosť v americkej volebnej kampani, Sergej Markov, komentátor verný Kremľu, načrtol, že Rusko si môže pripísať zásluhu za výsledok, ktorý potvrdzuje ruský naratív o kríze v západnej spoločnosti. “Možno sme trošku pomohli cez WikiLeaks,” povedal.

Tweet: Dnes chcem autom jazdiť po Moskve s americkou vlajkou v okne. Ak nájdem vlajku. Pridajte sa! :) Američania si to zaslúžili.
Tweet: Dnes chcem autom jazdiť po Moskve s americkou vlajkou v okne. Ak nájdem vlajku. Pridajte sa! 🙂 Američania si to zaslúžili.

Kritici sa pýtajú, do akej miery bolo užitočné pre Rusko víťazstvo Donalda Trumpa a či vôbec užitočné bolo. Opozičný líder Alexej Navalny zverejnil na svojom blogu video vyhlásenie, v ktorom sa zameral na to, ako pred voľbami Trump pritvrdil svoju rétoriku ohľadom nelegálnej anexie Krymu, čím zatienil svoje vlastné staršie vyhlásenia o možnosti prehodnotenia postoja Spojených štátov voči Rusku v tejto kauze. Nezávislý televízny moderátor Konstantin Eggert na Facebooku poznamenal, že medzi kandidátmi na možných členov budúcej Trumpovej administívy je viac zástancov doterajšej americkej politiky voči Rusku ako tých, ktorí s Ruskom sympatizujú.

Ak si chcete pozrieť hlbšiu analýzu reakcii Margarity Simonyan, pozrite si článok na Global Voices.

Dezinformácie v číslach

Facebooková stránka EÚ vs Dezinformácie nedávno upozornila na efekty pro-kremeľských dezinformácii v takomto číselnom zobrazení: Zatiaľ čo Rusi vo svojich médiách počujú o Európskej únii viac ako strategickí partneri EÚ ako Čína alebo USA, ruské názory na EÚ sú oveľa negatívnejšie a výrazne sa zhoršili od roku 2011.

grafika-1 grafika-2

Migrant zbavený obvinenia zo znásilnenia: príbeh pokračuje

Minulý týždeň sme vás informovali o ďalšej dezinformácii spojenej s utečencami, ktorá sa objavila v pro-kremeľských médiach. Pervyi Kanal tvrdil, že migrant, ktorý znásilnil 10-ročného chlapca, bol rakúskym súdom zbavený obvinenia. V skutočnosti je spomenutý imigrant stále vo väzbe a čaká na nový súdny proces, ktorý mu môže udeliť ešte vyšší trest ako sa prvotne očakávalo.

Aj keď iné médiá túto správu okamžite vyvrátili, prezident Putin príbeh o niekoľko dní verejne pripomenul. “Videli ste čo sa deje – imigrant znásilnil dieťa v jednej z európskych krajín. Súd ho zbavil obvinenia z dvoch dôvodov: prvý, nerozprával jazykom hostiteľskej krajiny, druhý, nevedel, že chlapec – a bol to chlapec – namietal.” Prezident dodal: “Spoločnosť, ktorá nevie brániť svoje deti nemá budúcnosť.” Táto veta sa stala citátom, ktorý v posledných dňoch tento príbeh posunul do ďalších médii v rôznych európskych jazykoch – napr. v angličtine (Russian Insider), v nemčine (Epoch Times), v gréčtine, v češtine (Aeronet). Videá s prezidentovým vyhlásením cirkulujú na stránkach YouTube a Facebook bez akýchkoľvek objektívnych faktov.

Merkelová varuje pred dezinformáciami a zasahovaním do volieb

The Guardian tento týždeň informoval, že nemecká kancelárka Angela Merkelová upozornila nielen na prítomnosť ruských dezinformácii v Nemecku, ale aj na možnosť ruského zásahu do nemeckých parlamentných volieb v roku 2017. “Už teraz sa musíme vysporiadať s informáciami pochádzajúcimi z Ruska, s ruskými internetovými útokmi alebo s falošnými správami,” povedala v utorok nemecká kancelárka. Už dnes je to podľa nej ich “denno-denná úloha,” dodala. “Takže je pravdepodobné, že by to (falošné informácie) mohlo hrať úlohu aj počas volebnej kampane”.

Friday Fun: Amerika je naša!

Gratulácie budúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi neprichádzali len od premiérov z celého sveta, ale aj od Ernesta Makarenka, ruského komentátora, ktorý na svojom Instagrame predniesol prípitok “Amerika je naša!”.

america-is-ours