Donald Trump deň po voľbách odvolal nepohodlného ministra spravodlivosti

Donald Trump deň po voľbách odvolal nepohodlného ministra spravodlivosti

Americký minister spravodlivosti Jeff Sessions na prezidentovo odporúčanie rezignoval zo svojej funkcie. Dočasne ho nahradí Matthew G. Whitaker. Nový minister bude vymenovaný neskôr.

Jeff Sessions ako jeden z prvých vrcholových predstaviteľov Republikánskej strany vyjadril podporu Donaldovi Trumpovi už v začiatkoch jeho prezidentskej kampane. V tom čase bol senátorom za Alabamu.

Po zvolení mu nový prezident ponúkol pozíciu ministra spravodlivosti, ktorý je v americkom systéme zároveň aj generálnym prokurátorom. Sessions ponuku prijal a začal presadzovať Trumpovu politiku tvrdšieho postoja voči imigrantom.

Priateľský vzťah však ukončil začiatok oficiálneho vyšetrovania možného napojenia prezidentskej kampane na Rusko. Trump očakával, že dohľad nad ním bude mať práve Sessions. On to však odmietol. Dôvodom bol jeho vlastný konflikt záujmov. Na Trumpov podnet sa totiž stretával s ruským veľvyslancom, čo by podľa neho mohlo ohroziť dôveryhodnosť vyšetrovania.

Sessions preto dohľad nad ním prenechal svojmu zástupcovi Rodovi Rosensteinovi, ktorý umožnil osobitnému vyšetrovateľovi prípadu Robertovi Muellerovi veľmi široké pôsobenie. Jedným z výsledkov jeho práce je aj odsúdenie bývalého šéfa Trumpovej kampane Paula Manaforta.

Trump na svojom Twitteri od mája 2017 začal Sessionsa ostro kritizovať. Miestami sa uchyľoval až k urážkam a ponižovaniu.

Stredajšiu rezignáciu však sprevádzala výmena zdvorilostí. Sessions sa prezidentovi poďakoval za príležitosť a Trump jemu za vykonanú prácu

Sessionsovým dočasným náhradníkom do vymenovania nového ministra je Matthew G. Whitaker. Je to bývalý šéf kancelárie ministerstva spravodlivosti a Sessionsov podriadený. V minulosti Muellerovu prácu kritizoval a varoval, že by mohol prekročiť pridelený mandát. V auguste 2017 napísal pre CNN článok, v ktorom kritizoval vyšetrovanie prípadu: “Mueller by nemal mať právomoc vyšetrovať financie Trumpa alebo členov jeho rodiny nesúvisiace s kampaňou z roku 2016 spojenou s Ruskom, pretože to presahuje právomoci osobitého právneho zástupcu.”

Teraz po odchode Sessionsa je otázne, v akej forme a či vôbec bude vyšetrovanie pokračovať ďalej. Jediný, kto môže vyšetrovanie zastaviť, je nový minister, ktorého má Trump v pláne vymenovať čoskoro.

Demokratický senátor za štát New York Chuck Schumer vyhlásil: “Vzhľadom na svoje predchádzajúce vyjadrenia obhajujúce obmedzenia Muellerovho vyšetrovania, by sa mal pán Whitaker počas svojho dočasného pôsobenia vo funkcii dištancovať od prípadu.” Trumpovo konanie podľa neho naznačuje, že niečo skrýva.

Bývalý Obamov generálny prokurátor vyhlásil: “Ktokoľvek sa pokúsi zasahovať do vyšetrovania, musí čeliť zodpovednosti. Žijeme v právnom štáte a nie v krajine ovplyvnenej sebeckými záujmami jednotlivca.”

Trump, samozrejme, akékoľvek obvinenia popiera: “Mohol by som vyhodiť úplne všetkých, ale neurobím to, pretože to vôbec nemám rád. Nemám nič spoločné s ruským zasahovaním, pretože je to hoax. Neexistuje žiadna tajná dohoda.”