Donald Trump obišiel iba s hanbou, no jeho hoaxoví nasledovníci zrejme vyfasujú roky väzenia

Donald Trump obišiel iba s hanbou, no jeho hoaxoví nasledovníci zrejme vyfasujú roky väzenia

Americký exprezident pred dvomi týždňami prežil druhý pokus o odvolanie z funkcie. Aj keď ho jeho spolustraníci z Republikánskej strany podržali v senáte, zapíše sa do histórie ako prvý a zrejme nadlho aj posledný americký prezident, voči komu sa viedol takzvaný impeachment dvakrát.

Vplyvný republikán Mitch McConnell síce vyhlásil, že Trump je prakticky a morálne zodpovedný za násilie zo šiesteho januára tohto roku, keď tisíce Trumpových fanúšikov zaútočilo na budovu parlamentu a zároveň je podľa McConnella hanbou. Avšak ani on nezahlasoval za trestnoprávnu zodpovednosť Trumpa a ten sa tak vyhol strate prezidentskej penzie a stále môže teoreticky pomýšľať na kandidatúru v roku 2024. Ak ho dovtedy nezavrú za daňové podvody, ktoré vyšetruje prokurátor v New Yorku.

Na rozdiel od Trumpa, ktorý svojimi hoaxami a bludmi na sociálnych sieťach o volebných podvodoch, obišiel iba s napomenutím a doživotným zákazom používať Facebook a Twitter, tak jeho právnik Rudy Guilliani čelí žalobe za 1,3 miliardy dolárov od firmy na volebné sčítacie prístroje a priaznivci, ktorí násilne obliehali Kapitol (podľa vlastných slov na Trumpov podnet), čelia pred americkými súdmi vážnym obžalobám a hrozí im aj 20 rokov väzenia. 

Zatiaľ 250 smutných príbehov o pomýlencoch

Z niekoľko tisíc ľudí, ktorí sa zúčastnili januárovej vzbury voči federálnej vláde, americké úrady zatiaľ identifikovali a už aj obvinili alebo dokonca obžalovali 250 ľudí. Neziskové National Public Radio dokonca zostavilo databázu prebiehajúcich súdnych procesov s nimi v jednotlivých amerických štátoch. Podobný zoznam vytvoril aj denník USA Today.

Medzi nimi sú aj známe tváre ako napríklad Jacob Anthony Chansley, ktorý sa premával po Kapitole v huňatom indiánskom kostýme

Naivní Svedkovia Trumpovi

Jedným z obvinených vzbúrencov je napríklad aj Richard Michetti. Toho prezradila už bývalá frajerka, s ktorou si počas vyčíňania v americkom parlamente vypisoval správy, pochválil sa jej kde aktuálne je a keďže odmietala uveriť Trumpovým hoaxom o sfalšovaných voľbách, tak ju nazval hlupaňou.

Ako správnej nahnevanej žene s citom pre zákon a poriadok nebolo viac treba. Obratom ho nahlásila FBI a v prípade podľa oficiálnych súdnych dokumentov vystupuje ako svedok pod označením W1, s tým, že vyšetrovateľom ho pomohla nájsť na záberoch bezpečnostných kamier.

Michetti aktuálne čelí obžalobe z viacerých federálnych zločinov s hornou sadzbou až 20 rokov federálneho väzenia.

Michetti sa pred súdom bráni, tak ako drvivá väčšina obžalovaných v tomto prípade, že iba poslúchal príkazy vtedy ešte prezidenta Donalda Trumpa a ako správny občan USA ich musel poslúchať a brániť demokraciu pred výsledkami sfalšovaných volieb, ktoré nevyjadrovali reálnu vôľu amerického ľudu. 

Americký prípad s násilnosťami na Kapitole je tak reálnou ukážkou, že nielen medicínske, ale aj politické hoaxy a dezinformácie majú niekedy doslova devastačný účinok na ľudské životy. 

Od rečí, k násilnostiam a politickému alibizmu

Snemovňa reprezentantov iniciovala obvinenie 45. prezidenta Spojených štátov vo veci podnecovania nepokojov, ktoré vyvrcholili až útokmi na Kongres 6. januára. Počas týchto udalostí vyhaslo až päť ľudských životov. 

Násilnostiam predchádzala niekoľko týždňov trvajúca dezinformačná kampaň Donalda Trumpa, ktorý neustále spochybňoval volebné výsledky a svojich priaznivcov utvrdzoval v tom, že voľby boli zmanipulované. Podstatná časť americkej spoločnosti tieto lži o volebnom podvode považovala, a aj napriek nezávislým vyšetrovaniam a prepočtom volebných výsledkov, ktoré prebehli, ešte stále považuje, za pravdu.

Dva týždne pred inauguráciou nového prezidenta Joe Bidena, počas oficiálneho a zväčša iba formálneho podtvrdenia výsledkov volieb v hornej komore – Senáte priaznivci Donalda Trumpa násilne obsadili Kapitol, pri čom zomrelo až päť ľudí.

Trump pritom dlhodobo nijako neodmietal a nikdy neodsúdil násilné konanie najmä pravicových extrémistov. Napríklad vroku 2018 opakovane vyzdvihoval čin kongrasmana Grega Gianforteho, ktorý počas svojej volebnej kampane napadol novinára.

Svet obletel aj výrok „I´d like to punch him in the face,“ ktorý Trump ešte na jednom z predvolebných meetingov počas prezidentskej kampane v roku 2016 adresoval občanovi, ktorý vyjadril nespokojnosť s jeho názormi. 

Minulý rok sa pri kauze plánovaného únosu guvernérky Michiganu Gretchen Whitmer, ktorý zosnovávali pravicoví extrémisti, z tejto situácie vysmieval.

Počas nedávnych nepokojov v Mineapolise sa v súvislosti s incidentom, kedy bezpečnostné zložky násilne zakročili proti novinárovi nechal počuť, že to bol krásny pohľad. Keď počas prezidentskej kampane obkľúčili Trumpovi prívrženci kampaňový autobus Joe Bidena v záujme vyviesť ho z mesta, čo mimochodom vyšetruje FBI, Trump tento čin ocenil. Podobných príkladov sú za posledné štyri roky desiatky, ak nie stovky.

Napriek dôkazom o tom, že Kapitol napadli Trumpovi priaznivci aj na jeho naliehanie z dopoludňajšieho meetingu a pritom dobre vedel, že budú pochodovať na kapitol („Viem, že všteci o chvíľu budete pochodovať na Kapitol…“), tak americký Senát ho za to neuznal vinným. Potrebných bolo 66 hlasov, no demokrati majú iba 51 hlasov a k nim sa pridalo iba sedem republikánov, ktorých členom je aj Trump. De iure tak Trumpovi nebola dokázaná vina.

Republikánska strana zvolila podľa viacerých pozorovateľov alibistickú taktiku, ktorú sformuloval práve Mitch McConnell. Na jednej strane si v strane uvedomovali, že Trump je zodpovedný za bezprecedentný útok na politický systém USA, no na druhej strane nechceli riskovať jeho hnev a popularitu voči sebe.

Výsledkom tak je, že hlavný podnecovač násilia voči vlastnej krajine odišiel z úradu prezidenta bez trestu, no vo väzení skončia stovky ľudí, ktorí verili jeho klamstvám, hoaxom a dezinformáciám.