Donald Trump udelil svoje Fake News Awards

Donald Trump udelil svoje Fake News Awards

Americký prezident je známy kritikou médií. Neobľúbeným novinárom tento týždeň udelil vlastné anticeny za údajné šírenie dezinformácií.

V stredu 17. januára americký prezident na svojom obľúbenom Twitteri oznámil výsledky vlastnej “súťaže“, takzvané Fake News Awards.

Vo výbere prezidenta Trumpa sa ocitli reportéri aj za drobné chyby v článkoch. A aj napriek tomu, že svoje chyby v súlade s novinárskou etikou rýchlo opravili alebo sa za ne ospravedlnili.

Trump vytvoril aj špeciálnu kategóriu. Dostali sa do nej reportéri, ktorí písali o zasahovaní Ruska do amerických prezidentských volieb a úlohe Donalda Trumpa v ňom. Trump tvrdenia o ruskom zasahovaní vytrvalo odmieta, aj keď sa na ňom zhodli americké tajné služby.

Najčastejšie sa medzi “ocenenými” ocitli New York Times a CNN. Nechýbali ani Washington Post, ABC News, Time či Newsweek.

Jedným z “vyznamenaných” je aj reportér Zeke Miller z magazínu Time, ktorý napísal, že z prezidentovej oválnej pracovne odstránili bustu Martina Luthera Kinga Jr. Nebola to pravda a po 40 minútach správu opravili. Magazín sa za chybu ospravedlnil.

S ďalšou nepresnou správou prišiel reportér Chris Riotta z Newsweek, ktorý napísal, že poľská prvá dáma odmietla potriasť rukou Donaldovi Trumpovi. Ani to nebola pravda, správu opravili po troch hodinách.

Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 2008 Paul Krugman z New York Times zas napísal, že ekonomika pod vedením Donalda Trumpa sa nikdy nespamätá. O tri dni sa však korigoval a napísal, že väčšie rozpočtové deficity, môžu dočasne ekonomiku povzbudiť. Jeho zaradenie medzi “fake news” je o to nezmyselnejšie, že Krugman je komentátor. V jeho prípade teda ani nešlo o skutkové tvrdenie, ale názorový článok.

Po zverejnení rebríčka sa na Trumpa zniesla kritika. Prišla aj z jeho vlastnej strany. Negatívne sa vyjadrili republikánski senátori John McCain a Jeff Flake. Prvý z nich napísal, že „frázu fake news používajú autokrati na umlčanie novinárov, podkopávanie autority politických oponentov a zavádzanie občanov“.

Jeff Flake zas vyhlásil, že „prezident, ktorý nedokáže prijať kritiku, musí neustále skreslovať a odvracať pozornosť, a ktorý musí neustále hádzať vinu na niekoho iného, sa vydáva po veľmi nebezpečnej ceste”.

Paradoxom je, že sám americký prezident je často kritizovaný za nepravdivé vyjadrenia. Taktiež je známy tým, že si skoro nikdy nedokáže priznať chybu. Donaldovi Trumpovi sa za 365 dní podarilo vysloviť viac ako 2100 nepravdivých informácii.