Donald Trump útočí na médiá po dvoch masových streľbách v USA

Donald Trump útočí na médiá po dvoch masových streľbách v USA

“Spravodajstvo musí začať byť spravodlivé, vyrovnané a nezaujaté, alebo sa tieto príšerné problémy budú len zhoršovať“, napísal Trump po tragédiách, ktoré sa odohrali pred pár dňami. 

3. augusta sa v meste El Paso v americkom štáte Texas odohrala streľba, ktorá si vyžiadala 22 mŕtvych. Útočník údajne napísal rasistický, proti-imigrantský manifest, v ktorom opisoval strach z invázie “Latinoameričanov“. O 13 hodín neskôr zasiahla tragédia aj štát Ohio. V meste Dayton ozbrojený útočník spustil streľbu, čím pripravil o život 10 ľudí.

Niektorí za útokmi vidia ľahko dostupné zbrane, iní Trumpovu negatívnu rétoriku o imigrantoch. Americký prezident však vinu čiastočne zvaľuje aj na médiá.

Krátko po útokoch Trump na sociálnej sieti Twitter uverejnil príspevok, v ktorom útočí na “fake news“ médiá. “Médiá majú veľkú zodpovednosť za život a bezpečnosť v našej Krajine. Fake News výrazne prispeli k hnevu a zlosti, ktoré sa budovali mnoho rokov. Spravodajstvo musí začať byť spravodlivé, vyrovnané a nezaujaté, alebo sa tieto príšerné problémy budú len zhoršovať“, stojí v príspevku, ktorý napísal Trump.

Nebolo to prvý krát, čo šéf Bieleho domu z útokov vinil médiá. Podobný prípad nastal aj po streľbe v synagóge v meste Pittsburgh, ktorá sa odohrala v októbri 2018. Trump vtedy zvalil “hnev“ v krajine na “nepresné, dokonca podvodné správy“.

Je dôležité tiež pripomenú, ktoré médiá Trump považuje za “fake news“. Minulý rok, americký prezident uverejnil víťazov jeho “Fake News“ ocenení. Medzi médiá, ktoré sa v tomto rebríčku umiestnili, patrí New York Times, CNN, Washington Post, ABC, ale napríklad aj Newsweek. Množstvo ľudí môže tieto médiá naopak považovať za dôveryhodné.

Krátko po útoku v El Paso, keď ešte neboli dostupné podrobnejšie informácie, sa začali šíriť o útočníkovi falošné správy. Niektoré tvrdili, že útočník je členom kartelu, prípadne že je členom skupiny “antifa“. Tú Trump plánoval označiť za teroristickú organizáciu. Časom sa však ukázalo, že útočník nebol členom ani jednej z vyššie zmienených skupín.

Udalosti ako masové streľby, kedy je v prvých chvíľach ešte veľmi veľa informácií nejasných, sú ideálnym momentom na šírenie falošných správ a dezinformácií.