Dve muchy jednou ranou. Proruské dezinformačné médiá na Youtube aj zarábajú

Dve muchy jednou ranou. Proruské dezinformačné médiá na Youtube aj zarábajú

Napriek tomu, že ich hlavnou úlohou je šíriť lži a polopravdy, prokremeľské médiá dokážu zarobiť milióny eur.

O tom, koľko dokážu stránky produkujúce falošné správy zarobiť, sme sa dozvedeli už z macedónskeho mesta Veles. V roku 2016 tu partia ľudí produkovala pred prezidentskými voľbami desiatky správ pre amerických čitateľov. Ako tvrdí jeden z autorov, údajne dokázal na reklamách zarobiť viac ako 2 500 dolárov denne.

Zle na tom nie sú ani prokremeľské médiá. Koľko peňazí z reklám prúdi na účty dezinformačných médií, zisťovala spoločnosť Omelas. Medzi rokmi 2017 a 2018 sledovala viaceré ruské médiá, vrátane RT, NTV, Rossija 1, TV Zvezda a ďalšie. Omelas zaujímalo, koľko tieto médiá zarobili medzi rokmi 2017 a 2018 z reklám pri videách, ktoré zverejňujú na svojich kanáloch na platforme Youtube.

Na to, aby médium mohlo na reklamách zarábať, musí spĺňať určité podmienky (napríklad minimálne 4 000 odoberateľov). V praxi platí, že čím viac videní video má, tým viac peňazí vlastník získa.

Koľko teda zarábajú skúmané proruské médiá na Youtube? Podľa Omelas v rokoch 2017 a 2018 približne sedem miliónov dolárov. Najväčší podiel na zisku mali ich anglické a ruské mutácie, ale k celkovej sume prispeli aj ich španielske či arabské verzie.

Spolupráca s Kremľom sa oplatí aj Youtube. Kým dezinformačné médiá zarobili sedem miliónov dolárov, Youtube vďaka nim za rovnaké obdobie zarobil len o milión dolárov menej. Zarážajúci je aj rozsah pôsobenia týchto médií na tejto platforme. Skúmané kanály za celý čas svojej existencie nazbierali viac ako 30 miliárd videní. Keby išlo o jeden spoločný kanál, ocitol by sa na 3. mieste v rebríčku sledovanosti, píše sa v štúdii.