Prichytený pri čine: egyptský kameraman vyrábal falošné videá z Aleppa

Prichytený pri čine: egyptský kameraman vyrábal falošné videá z Aleppa

V Sýrii zostalo len málo západných novinárov. Bojujúce strany sa informačné vákuum snažia vypĺňať vlastnou propagandou.

Egyptská polícia tento týždeň v prístavnom meste Port Said zadržala päť ľudí pri natáčaní záberov, ktoré, ako sa neskôr zistilo, mali ukázať súčasnú realitu života v sýrskom Aleppe. Zadržaní sa priznali, že falošné fotografie a videá chceli uverejniť na sociálnych sieťach a vydávať ich za reportáž zo sýrskeho mesta.  

Na svoj plán zneužili dve deti, ktoré mali predstierať, že zažili nálety v Aleppe. Aj ich rodičov zadržala polícia.

Dvanásťročný chlapec vo videu hovoril o tom, aké to je žiť v neustálom nebezpečenstve ničivých náletov. Osemročné dievča s plyšovým medvedíkom malo pri natáčaní v rukách na sebe obväzy pokryté červenými škvrnami. Práve tie upútali pozornosť policajnej hliadky, ktorá v tom čase prechádzala okolo.

Štyroch zo zadržaných nakoniec polícia prepustila, za mrežami zostal len fotograf.

Podobných prípadov je viac. Na sociálnych sieťach neustále kolujú videá, ktoré údajne pochádzajú z Aleppa, no v skutočnosti  ich natočili na iných miestach. Ich autori majú často blízko k sýrskej vláde.

Šírenie falošných správ zo Sýrie teda nie je ničím novým. Po únosoch a popravách novinárov v oblastiach kontrolovaných džihádistami už dnes nezostalo veľa zástupcov západných médií. Eliminovaním novinárov teroristi dosiahli vytvorenie informačného vákua, ktoré dokážu vyplniť vlastným obsahom. Tak vznikol priestor pre ,,alternatívne“ spravodajstvo.

Chýbajúcich zahraničných novinárov sa snažili nahradiť miestni aktivisti. Tí sú však často pod vplyvom džihádistov a informácie od nich sa nedajú považovať za dôveryhodné. Západné médiá tak od nich často preberajú neoveriteľné správy.

Akákoľvek snaha o nezávislé spravodajcov miestnych aktivistov navyše býva potrestaná. Príkladom je prípad z leta roku 2015, keď sýrsky aktivista organizoval pokojný protest ako spomienku na udalosti Arabskej jari. Vzápätí ho uniesla a mučila džihádistická skupina Front an-Nusra.  V novembri 2015 zas za otvorenú kritiku Frontu an-Nusra na Facebooku zadržali právnika z Idlibu, čo je mesto vzdialené približne šesťdesiat kilometrov od Aleppa.

Na šírenie nepravdivých informácií o vojne v Sýrii sa odvoláva aj sýrsky režim. Jeho zástupca pri OSN boje v Aleppe označil za oslobodenie mesta a zdôrazňoval, že sýrska armáda civilistov ochraňuje. Ako dôkaz použil fotografiu vojaka, ktorý pomáha staršej žene. Ako sa neskôr ukázalo, fotografia pochádzala z Iraku.

Dezinformácie v tomto prípade prichádzajú od všetkých strán konfliktu, a tak sa vojna v Sýrii a predovšetkým boje v Aleppe stali minimálne takými zdrojmi propagandy ako konflikt na Ukrajine.