Estónci varujú Západ pred ruskými kompro deepfake videami

Estónci varujú Západ pred ruskými kompro deepfake videami

Estónska spravodajská služba hovorí o informačnej vojne, ruských botoch na internete a kampani proti západným vakcínam. Estónci tiež varujú pred hrozbou tzv. deepfake, teda ťažko rozoznateľným falošnými fotografiami a najmä videami.

Estónska spravodajská služba pred pár dňami publikovala v poradí už šiestu výročnú správu o medzinárodnej bezpečnosti. Venuje sa v nej najmä estónskemu východnému susedovi – Rusku, s ktorým má dlhoročné nepríjemné skúsenosti na poli informačnej a kyber vojny. Príkladom je masívny ruský hackerský útok na verejnú infraštruktúru v roku 2007. 

Estónska spravodajská služba v najnovšej správe dáva čiastočne známe fakty do nových súvislostí a prináša varovania, ale aj odporúčania do budúcnosti.

Podľa estónskej rozviedky vedie Rusko voči západným krajinám informačnú vojnu, pričom jej cieľom je aj manipulácia s verejnou mienkou v týchto krajinách.

„Jednou z hlavných úloh ruských špeciálnych služieb, okrem zhromažďovania spravodajských informácií v iných krajinách, je ovplyvnenie ľudí v zahraničí v strategických záujmoch Kremľa“, tvrdí sa vo výročnej správe.

Podľa doktríny Ruských ozbrojených síl sú hlavnými komponentami informačnej vojny psychologické operácie (psy-ops), informačne-technický vplyv v zahraničí (napríklad prostredníctvom kyberútokov) a obrana Ruska proti takýmto praktikám zo zahraničia.

Falošné účty šíria správy, čo Rusku vyhovujú

Za psychologické operácie je zodpovedná najmä vojenský tajná služba GRU (Hlavná správa rozviedky). Výročná správa opisuje niektoré jej praktiky. Jednotky psy-ops majú každý deň monitorovať zahraničné médiá a identifikovať články vo významných západných médiách. 

Tie, ktoré sú v súlade s ruskými záujmami, sú následne zdieľané prostredníctvom falošných účtov na sociálnych sieťach. Západné rozviedky by sa mali podľa Estóncov zameriavať najmä na populárne platformy ako Facebook, Twitter, Reddit a VKontakte.

Podobne je to aj s online portálmi, ktoré GRU priamo kontroluje. Estónci dávajú do pozornosti napríklad portály inforos.ruinfobrics.org a oneworld.press

Tie minulý rok šírili nepravdivé informácie o pandémii koronavírusu, pričom tak podkopávali úsilie západných krajín obmedziť jeho šírenie. Zároveň tiež mali chváliť kroky Ruska. Šírila sa tam napríklad informácia, že COVID-19 je americká biologická zbraň. Nie je to nič nové, v 80. rokoch aj s pomocou československej komunistickej ŠtB šírili Sovieti výmysel, že vírus HIV, je tiež výsledkom amerického vojenského výskumu s cieľom zničiť nepriateľa.

Podľa výročnej správy Rusko očakáva, že pandémia koronavírusu oslabí jednotu západných krajín a jeho úlohu vo svete. Koronavírus prinúti západne krajiny, aby sa sústredili viac na domácu politiku a ekonomické problémy. Posilniť majú aj populisti a extrémisti.

A Rusko je pripravené „priliať olej do ohňa,“ tvrdia Estónci. Preto sa aj tento rok má niesť v znamení kampani proti západným vakcínam. Už v minulosti sme informovali napríklad o ruských konšpiráciách, že vakcína od firmy AstraZeneca premení ľudí na opice. Čo je samozrejme blud.

Už menej však ruskí konšpirátori spomínajú, že ruský Gamalejov inštitút (vývojár vakcíny Sputnik) a práve AstraZeneca podpísali dohodu o spolupráci a spoločne spustili 10. februára spoločnú malú klinickú štúdiu na sto ľuďoch, kde budú skúmať kombináciu „opičej“ vakcíny AstraZeneca v prvej dávke a Sputnik v druhej dávke.

Voľným okom neviditeľný fake

Estónska výročná správa ďalej informuje aj o ďalších ruských praktikách. Sú nimi kybernetické útoky či infikovanie zariadenia tzv. spajvérom – škodlivým softvérom, ktorý špehuje používateľov na infikovanom zariadení. Najímaní „externí“ hekeri pre zmenu kradnú citlivé dokumenty.

Ruské portfólio sa podľa estóncov ešte rozšíri. „V budúcnosti budú ruské služby pravdepodobne využívať technológiu deepfake“ píše sa vo výročnej správe. 

Ide o videá, ktoré vznikli za pomoci umelej inteligencie. Tá je schopná nahradiť podobizeň jedného človeka niekým úplne iným. Takýmto spôsobom už vznikli deepfake videá s podobizňou amerických prezidentov Baracka Obamu, či Donalda Trumpa, ale aj ruského prezidenta Vladimíra Putina, šéfa Facebooku Marka Zuckenberga či českého prezidenta Miloša Zemana.

Estónska spravodajská služba zároveň varuje,že „táto hrozba sa stane obzvlášť vysoká, akonáhle technologický vývoj dosiahne úroveň, keď sú falzifikáty dostatočne presvedčivé na to, aby ich ľudské oko nerozpoznalo.“

Pred touto technológiou varoval už aj Europol, podľa ktorého je potrebné, aby štáty vyvinuli lepšie technológie na odhalenie takýchto dokonale sfalšovaných videí.

Čaputová tiež obeťou deepfake

Na vytvorenie deepfake fotografie pritom netreba vždy ani drahú umelú inteligenciu a výkonný superpočítač umiestnený vo viacerých miestnostiach. Stačí aj podpriemerne skúsený grafik, obyčajný počítač, či tablet a bezplatný softvér na úpravu fotografií. 

Akú silu môžu mať nebadane zmanipulovaná fotografia už vie aj slovenský Prezidentský palác. Minulý týždeň tisíce ľudí zdieľalo falošnú fotografiu slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, kde má údajne zhnusený výraz počas rozhovoru s českým prezidentom Milošom Zemanom. 

Ako sa veľmi rýchlo ukázalo, tak zatiaľ neznámy človek v grafickom programe jemne pozmenil výraz jej tváre a vytvoril tak úplne iný dojem, ako bol v skutočnosti. Nástroje na úpravu výrazu tváre pritom ponúkajú aj voľne dostupné grafické programy a nie je ani nutné používať profesionálny grafický program.