Európski neonacisti chodia na výcvik do Ruska k teroristom

Európski neonacisti chodia na výcvik do Ruska k teroristom

Nástrojmi ruských hybridných operácií v Európe nie sú len krajne pravicoví populisti a euroskeptici, ktorých Kremeľ finančne podporuje. Rusi ponúkajú aj široké možnosti bojových výcvikov pre polovojenské a neonacistické hnutia z celej Európy, vrátane tých slovenských. 

Medzi najviditeľnejšie prejavy hybridných hrozieb s cieľom oslabiť obranyschopnosť protivníka, patrí propaganda, dezinformácie, kyberútoky či finančná podpora politických strán. 

Pod hybridné hrozby však okrem toho patria aj akcie tajných služieb, ekonomické aktivity ale aj podpora rôznych extrémistických a polovojenských zoskupení v jednotlivých krajinách, ktorým Rusko poskytuje napríklad výcvik. Medzi tie s ruským know-how od ich inštruktorov sa sa radia aj tie slovenské ako Slovenskí branci. 

Nemeckí neonacisti pod vedením ruských monarchistov

Nemecké média nedávno informovali, že členovia Mladých nacionalistov (mládežnícka verzia nemeckej extrémne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka – NPD) a členovia organizácie Tretia cesta (tiež neonacisti) sa zúčastnili na bojovom výcviku neďaleko Petrohradu. 

Počas výcviku sa účastníci oboznámili s používaním zbraní, výbušnín a s technikami boja na blízko. 

NPD je pritom partnerom slovenskej strany Kotlebovci – ĽSNS v združení krajne pravicových strán Aliancia za mier a slobodu. Člen vedenia NPD Jens Pühse, ktorého mimochodom v roku 1996 odsúdili za organizovanie spomienkovej akcie na nacistu Rudolfa Hessa, bol v roku 2016 na sneme ĽSNS a udržujú spolu vzájomné kontakty. 

Bojový výcvik Nemcov v Rusku viedol klub Partizan (vystupuje aj pod názvom Rezerv), ktorý je personálne prepojený na extrémistické Ruské imperiálne hnutie (RIM). 

Šéfom klubu je totiž Denis Gariev, ktorý je zároveň jednou z kľúčových postáv RIM. To vzniklo ešte v roku 2002 a založil ho Stanislav Vorobjov. 

RIM sa prezentuje ako monarchistická, nacionalistická skupina, ktorá chce obnoviť ruské impérium a urobiť z Ruska etnicky homogénny štát len pre Rusov. Tento štát by mal byť podriadený autorite panovníka (cára) a ruskej pravoslávnej cirkvi. 

Verbujú ruských „dovolenkárov“ na front

Imperiálna Légia (IL) je polovojenské krídlo RIM, ktoré verbuje bojovníkov do bojov na východe Ukrajiny, v Sýrii, ale aj Líbyi. Jeden z predstaviteľov RIM –  Vladimir Skopinov – bojoval aj na východnej Ukrajine a neskôr zahynul pri bojovej operácii v Líbyi. 

Spojené štáty americké zaradili iba v apríli 2020 hnutie RIM medzi teroristické organizácie. Aj samotné ruské ministerstvo spravodlivosti vníma RIM ako extrémistickú organizáciu, no oficiálne proti nej nezakročili a nechávajú ju ďalej fungovať. 

Najprv výcvik v Rusku, potom útok na azylantov

V Rusku absolvujú výcvik aj extrémisti z iných krajín. Známy je prípad dvoch Švédov z extrémne pravicovej organizácie Nordické hnutie odporu (NRM).

Viktor Melin a Anton Thulin absolvovali 11 dňový bojový výcvik Partizan, pod kuratelou RIM pri Petrohrade v roku 2016.

Krátko po návrate domov v novembri 2016 nechali vybuchnúť nálože v sídle ľavicovej organizácie a o dva mesiace neskôr v januári 2017 opäť útočili výbušninami no tentoraz na centrum azylantov v Göteborgu. Bilancia oboch útokov bola našťastie iba jeden zranený človek.

Slovenskí branci na strane Ruska

Výcvik v Rusku absolvoval aj Peter Švrček s ďalšími zakladateľmi Slovenských brancov. Traja členovia Brancov absolvovali trojtýždňový výcvik, ktorý organizovali ruskí kozáci v rámci Národného Soboru a viedli ho bývalí inštruktori z ruských bezpečnostných síl. 

Slovenskí branci vedú rôzne bojové cvičenia v lesoch dodnes. Obdiv k Rusku a nedôveru voči Západu a NATO sa pritom snažia skrývať za vznešené frázy o vlastenectve a panslavizme. 

Svedčí o tom aj spolupráca Brancov s európskou odnožou ruského motorkárskeho gangu Noční vlci, ktorí si v roku 2018 otvorili svoju európsku základňu v Dolnej Krúpe neďaleko Trnavy. 

Bývalý člen Brancov Martin Keprta dokonca odišiel bojovať na východnú Ukrajinu na stranu proruských separatistov, od čoho sa však Švrček dištancuje. 

Po boku Harabina, Rostása, či Stalinovho obdivovateľa Miloša Zverinu sa Švrček v roku 2018 zúčastnil tzv. Národnej konferencie, na ktorej účastníci predstavili svoj manifest a dohodli sa na podpore Štefana Harabina ako kandidáta na prezidenta SR.

O tom, že prokremeľská propaganda sa dá šíriť okrem internetu aj inými kanálmi, dokázali Slovenskí branci počas svojich prednášok na školách. 

Okrem predvádzania svojich aktivít Branci žiakom vysvetľovali aj vlastný pohľad na dejiny Slovanov. Ukazovali im napríklad mapu „nášho národa“, ktorý zahŕňal všetky slovanské krajiny. 

Školská inšpekcia skontrolovala školy v Preseľanoch a v Ludaniciach pri Nitre, kde Branci mali svoje prednášky a skonštatovala, že riaditelia základných škôl urobili chybu, keď pustili Brancov k deťom. 

Podľa inšpekcie ich prednáška nemala nič spoločné s vlastenectvom a národným cítením a mohla skôr negatívne ovplyvniť postoje žiakov k vlastenectvu a ich dezorientáciu. 

Navyše inšpekcia ďalej konštatovala, že Branci neboli odborne spôsobilí a kompetentní hovoriť o daných témach.

Moldavsko hnevá ruské verbovanie mladých

Podnestersko je separatistická časť Moldavska, ktorá síce de iure patrí Moldavsku, ale de facto je „nezávislá“, teda presnejšie závislá na Rusku.

Patový stav trvá v oblasti od roku 1992 a dohliada na neho okolo 1500 ruských vojakov. Podnestersko je podobnou oblasťou ruského záujmu ako Donbas na Ukrajine, Abcházsko a Južné Osetsko v Gruzínsku, či Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom. 

Pomocou týchto povstaleckých území, ktoré nie sú medzinárodne uznávané sa Moskva snaží udržiavať vlastný vplyv v krajinách, ktoré podľa nej patria do „ruského sveta.“ 

Tento týždeň moldavské ministerstvo zahraničia kritizovalo Rusov, že v Podnestersku verbujú mladých ľudí do Hnutia ruskej mládežníckej armády. 

Podľa moldavského rezortu diplomacie ide o „porušovanie nezávislosti, suverenity, teritoriálnej integrity a neutrality Moldavska“.  

Fotky z prijímajúceho aktu do mládežníckej armády zverejnilo na svojom webe ruské ministerstvo obrany. Mládežnícka armáda je hnutie, ktoré priamo sponzoruje ruská vláda. Hnutie má trénovať mladých ľudí a predstavovať im hodnoty a vojenskú históriu Ruska. 

Rusko už roky verbuje mladých ľudí z Podnesterska do svojich radov aj napriek pravidelným protestom moldavskej vlády. V spornej oblasti Rusko dominuje, no významné slovo má aj v ostatnom Moldavsku. 

Pomocou verných politikov, akým je napríklad prezident Igor Dodon a jeho Socialistická strana, či guvernérka autonómnej oblasti Gagauzsko Irina Vlahová si vie Kremeľ stále presadiť minimálne zastavenie akýchkoľvek prozápadných zmien.   

V Moldavsku sú silné aj ruské média. O ruskej štátnej propagande v Moldavsku sme písali napríklad tu

Podľa výskumu Disinformation Resilience Index je Moldavsko najzraniteľnejšou krajinou voči prokremeľskej propagande spomedzi krajín strednej a východnej Európy.