Facebook mení prístup v boji s falošnými správami

Najväčšia sociálna sieť zmenila spôsob, akým bojuje proti šíreniu neprávd. Pôvodný pokus mal opačný efekt.

Často píšeme o tom, že falošné správy majú obrovský počet pozretí a zdieľaní na sociálnych sieťach. Najmä Facebook v boji s nimi pritvrdzuje. Nedávno predstavil mechanizmus, ktorý používateľa informuje, že sa dostal do styku so stránkami, ktoré vytvorila Internet Research Agency.

Internet Research Agency je takzvaná ruská trollia farma, ktorá je zodpovedná za šírenie obrovského množstva falošných správ. Podľa amerických spravodajských služieb je prepojená priamo na Kremeľ.

Na uľahčenie identifikácie falošných správ slúžilo aj vylepšenie Facebooku známe ako “Disputed flags“. Išlo o malý červený trojuholník, ktorý sa zobrazil pri príspevku, ktorý bol “fact-checkermi“ označený ako falošná informácia. Ukázalo sa však, že opatrenie malo úplne opačný efekt, ako sa očakávalo. Červený trojuholník pri príspevku len povzbudil ľud, aby naň klikali.

Náhradou sa stalo iné opatrenie. Jeho princíp spočíva v tom, že vedľa príspevku, ktorý je považovaný za falošnú správu, sa používateľovi zobrazia ďalšie príspevky s rovnakou témou. Cieľom je lepšia informovanosť užívateľov, ktorí dostanú možnosť vidieť celkový kontext správy.

Okrem toho Facebook plánuje prijať 10-tisíc zamestnancov, ktorých úlohou bude monitorovať obsah, identifikovať falošné účty a blokovať obsah, ktorý bol “fact-checkermi“ označený ako falošný.

ŽIADNE KOMENTÁRE