Facebook podozrieva Rusko z ovplyvňovania verejnej mienky pred voľbami

Facebook odhalil pokusy ovplyvňovať verejnú mienku v USA, ktoré majú pravdepodobne pôvod v Rusku. Približne 3000 reklám za stotisíc dolárov propagovalo falošné správy.

Dialo sa tak od júna 2015 do mája 2017, teda najmä pred americkými voľbami. Propagované príspevky pochádzali z asi 470 „neoficiálnych“ účtov a stránok. Tie sú už dnes neaktívne, respektíve ich sociálna sieť zablokovala.

Facebook uviedol, že neexistuje priamy dôkaz, no s veľkou pravdepodobnosťou išlo o operáciu z Ruska. Skúmané boli aj príspevky, ktoré mali potenciálne len úzku spojitosť s Ruskou federáciou – napríklad tie, ktoré používajú americkú IP adresu, ale majú nastavený ruský užívateľský jazyk.

Väčšina propagovaných príspevkov nehovorila konkrétne o prezidentských voľbách či o konkrétnom kandidátovi. Išlo o šírenie dezinformačných správ na tému prisťahovalectva, rasovej otázky, problematiky LGBT komunity či na tému práva na nosenie zbraní. V prípade takéhoto ovplyvňovania spoločnosti ide o cielené zhromažďovanie údajov, použitie falošných účtov v snahe propagovať istý „pohľad na vec“ či šírenie nedôvery v politické inštitúcie a vyvolanie zmätku.

Facebook nezverejnil názvy zablokovaných stránok a účtov, ale niektoré mali obsahovať slová ako utečenec či patriot. Pracovník sociálnej siete navyše tvrdí, že existuje spojitosť medzi spomínanými príspevkami a ruskou „továrňou na trollov“ v Petrohrade.

Facebook zatiaľ nepripísal manipuláciu žiadnemu štátu, ale oznámil, že jeho vyšetrovanie „nie je v rozpore“ so zisteniami januárovej správy amerického riaditeľa národnej spravodajskej služby, ktorá naznačila, že Rusko voľby ovplyvňovalo.

Autorom správy je hlavný bezpečnostný expert Facebooku Alex Stamos. Firma na prípade spolupracuje s federálnymi vyšetrovateľmi.

ŽIADNE KOMENTÁRE